József-nap a Márványteremben

Zene

Három József - Bujtás József, Sári József és Soproni József egy-egy művét játssza az Auer Vonósnégyes a Magyar Rádió Koraesti hangverseny sorozatának következő részében. A darabválasztásról és a művek éredekességeiről a kitűnő vonósnégyes vezetője és egyben első-hegedűse Sipos Gábor beszélt.

Takács Ákos, Gálfi Csaba, Berentés Zsuzsanna, Sipos Gábor
 
Miért pont ezeket a darabokat adják elő a hangversenyen? A koncert ötlete úgy jött, hogy Bujtás József zeneszerző írt másfél éve egy hegedűduót, amit mindenképpen velünk akart előadatni. Kerestünk hát egy alkalmat, ahol másik két darabbal - Sári József és Soproni József egy-egy vonósnégyesével együtt eljátszhatjuk a művet. A másik apropó, hogy júniusban a Művészetek Palotájában rendezik a Földvári Napok fesztivált, ahol felkértek minket, játsszuk el a vonósnégyeseket. Igy ez kitűnő alkalom arra, hogy kipróbáljuk magunkat.
A Bujtás duóról mit érdemes tudnuk?

A darab címe Hangközjáték két hegedűre. Bujtás József eddig hat hegedűduót írt, ez a hetedik, ami hét tételes, és kb. olyan hosszú, mint az előző hat együttvéve. Az első tétele tipikus modern zene, a második egy kis csipkelődés. Általában jellemző a többi tételre, hogy hol különböző dallamok szólnak egy időben a két hegedűn, hol pedig egymásnak válaszolgat a két hangszer. Bujtás egyébként maga is hegedűs, tanít és zenekart vezet, innen az indíttatás a műfaj felé.

A vonósnégyeseket szintén most játszák először?

Sári József darabját igen, bár a szerző már elég régen, 1975-ben írta, mi most játsszuk először. Egyébként nagyon jó mű, jó zene, jól megírt, hatásos, változatos, tele különböző effektekkel, hirtelen unisonokkal, ami hihetetlen erőt ad a darabnak. Érdekes az első tétel kezdése is, a hangszerek ricochet játszanak (dobott vonóval) és egymásnak adogatják a szólamot.
Soproni József 1993-ban írt 6. vonósnégyesét már játszottuk 1994-ben a Mini Fesztiválon. Akkor nagyon jó kritikát kaptunk, nagy sikere volt a koncertnek. A darab első tétele gyors-lassú váltakozású, a második egy scherzo, a harmadik - andante sostenuto - érdekessége pedig, hogy egy Rilke vers, az Őszi napon ihlette.

Gyakran játszanak modern műveket? Egyáltalán mi az, ami miatt modern szerzőket választanak?

Rendszeresen mutatunk be kortárs műveket, több alkalommal írtak darabot az Auer Vonósnégyes számára. Nagyon izgalmas olyan művet játszani, amelynek még él a szerzője.

Ilyenkor jelen van a próbán a zeneszerző és instruál?

Igen, nagy segítség, hogy közvetlenül a szerzőtől hallhatjuk az instrukciókat, a darabbal kapcsolatos gondolatokat, elképzeléseket. A hétfői koncert előtt is természetesen próbálunk még a zeneszerzőkkel.

Azt már elmondta, hogy fellépnek a Földvári Napok rendezvényein. Mik a további terveik?

Szeptemberben Angliában játszunk Vásáry Tamással zongoraötösöket, majd Franciaországban koncertezünk. A Hungarotonnal felvesszük Lajtha összes, 11 vonósnégyesét, a 2006-os Tavaszi Fesztiválon pedig a Mozartiana elnevezésű hétvégi program meghívott kvartettje leszünk.