Kék szivárvány

Zene

Gyimesközéplok

Gyimesközéplok egy kis falu Erdélyben, 39 km-re Csíkszeredától, amelynek csupán 23 román lakója van, a többiek - szám szerint 1152 - mind magyarok. A románul Lunca de Jos-nak becézett faluban minden évben megrendezik a Gyimesi Tánctábort, amely különleges színfoltot jelent az Erdély-szerte megrendezett tánctáborok között, hiszen itt a gardon, mint a csángó muzsika elengedhetetlen kelléke fontos szerepet kap.

A csángó ember, saját vallomása szerint "minden alkalmat megragad, hogy rúghasson a fenekihez", így évente több táncmulatságot szerveznek, de kint a hegyekben, egymagukban is szívesen énekelnek. A Gyimesi néptánccsoportok kitartóan őrzik a régi, a mindennapi életben már részben elfeledett táncokat, és ők képezik a magját a tánctáboroknak is, melyre külföldről és belföldről egyaránt sokan ellátogatnak.

A gyimesközéplokiak most egy csángó hagyományőrző ház létrehozásán fáradoznak, hogy a tánctábor mellett méltó helyen énekelhessenek, táncolhassanak és mutathassák be másoknak is kultúrájukat.

(2007. február 16. 19:00 Hagyományok Háza (Budapest) - Kék szivárvány - jótékonysági célú, gyimesi csángó hagyományőrző műsor; km.: egy negyven fős adatközlő zenészekből, táncosokból, énekesekből álló társulat)