A kékszakállú mint Gát Gyula - Kovács István basszbariton főszerepei

Zene


kovacsistvan.jpg
Kovács István
 
(MTI) - A Hálátlan dögök (Undankbare Biester) librettóját Schein Gábor írta, Gulyás Márton állítja színpadra. Kovács István mellett Kovács Annamária, Fehér László és Megyesi Zoltán, valamint öt gyermekszereplő is játszik a darabban, Dargay Marcell zenéjét a Krétakörhöz kötődő Accord Quartet, Ablonczy Keve és Bolcsó Bálint szólaltatja meg. 
    
Mint Kovács István elmondta, a Krízis című trilógia a Gát család története: az egyes részekben a család három tagját különböző előadóművészeti formákon keresztül ismerheti meg a néző. A 18 éves fiúról, Gát Balázsról szóló filmet a Prágai Quadriennálén már bemutatták. 
    
A záró darabban az anya, Gát Lilla drámapedagógus története elevenedik meg - ez, illetve a teljes trilógia Budapesten október második felében a Trafóban látható majd. 
    
A középső rész a kamaraopera, amelyben a családfő, a 45 éves gyermekpszichiáter, Gát Gyula története bontakozik ki. A doktor szakterülete a családon belüli erőszak. 
    
Az ősbemutatót a müncheni Open-Air Fesztiváon tartják a Pavillon21-ben, ebben az érdekes kamaraszínházként szolgáló új építményben. Kovács István elárulta: a zene nagyon igényesen megírt, kifejező és helyenként megrázó. "Németországban Henze és más kortárs szerzők műveit is énekeltem, tehát nem áll távol tőlem a darab. Igaz, ott a modern, a jelen idejű alkotások közönségbázisa is elég komoly, minthogy sokat foglalkoznak e darabok bevezetésével." 
    
A téma lelkileg erősen igénybe veszi a szereplőket, azonban Gulyás Márton rendező nemcsak a felnőtteket, hanem a gyerekeket is nagy felkészültséggel és tapintattal vezeti végig a történeten, velük egyébként már két hónapja zene- és drámapedagógusok foglalkoznak. "Azt hiszem, kellő alázattal nyúlnak ehhez a mindenkit megviselő témához." 
    
Kovács István szeptemberben már a harmadik rendezésben énekli a herceget Bartók operájában, A kékszakállú herceg várában. Az előadás érdekessége, hogy a darab háttér képeit 3D-ben vetítik, ezek adják a díszletet. Kovács István úgy véli, fontos, hogy, aki a képeket elképzeli (Marcella Gallotta), jól értse az alkotást. Ebben sok segítséget ad  Komlósi Ildikó, aki sokszor és sokféle változatban keltette életre Juditot. 
    
A basszbariton elmondta, 2004-ben ő volt a Selmeczi György által készített film Kékszakállúja, de többször énekelte a szerepet koncertpódiumon, mint színpadon. Több mint tíz évig volt Polgár László növendéke, a kevesek közé tartozott, akit a világhírű énekes közel engedett magához. "Sokat dolgoztunk a Kékszakállún, figyelemmel kísérte azt is, hol és hogyan énekelem. A legnagyobb elismerést az első koncertszerű előadásom után adta, azt mondta: te ezt máshogy csinálod, mint én. Pedagógusként mindig is támogatta az önállóságot, csak azt igényelte, hogy legyen meggyőző, amit másként oldunk meg."