Kelemen Barnabás: eleget tettem-e hozzá?

Zene

 

(MTI) A 34 éves művész világszerte nagy sikert aratott virtuóz hegedűjátékáért, kimagasló adottságokkal rendelkező, sokszínű ? szóló- és kamaradarabok mellett a klasszikus, nagy hegedűversenyig terjedő ? repertoárral rendelkező előadóművészetéért kapta az elismerést.
    

Kelemen Barnabás hétfőn még a londoni BBC egyik stúdiójában muzsikált barátjával, Nicolas Altstaedt svájci csellistával, akivel Ravel- és Honegger-duókat vettek fel. "Fárasztó, ám gyönyörű munka volt" ? jegyezte meg Kelemen Barnabás. 
    
"Az értesítés óta arra gondolok, vajon az elmúlt napok próbáinak, koncertjeinek hallgatói úgy érezték-e, hogy a díjhoz méltóan játszottam-e, tehát már akkor egyfajta megfelelési kényszer ébredt bennem. Azt hiszem, hogy az a lélektani helyzet, amely a Kossuth-díj átvételével jár, az nagyon egészséges és jótékony nyomást gyakorol rám. Eleget tettem-e hozzá? Merre haladjak? ? kérdezem magamtól" ? jegyezte meg a hegedűművész.
    
Mint mondta, most eléggé szerteágazó úton jár, értve ezen a tanítást, a szólójátékot, a kamarazenélést, a vonósnégyesezést, a zenekari munkát, a vezénylést és nem felejtheti ki a kaposvári Kamarazenei Fesztivált, amelyet felesége, Kokas Katalin vezet. "Abban én csak oldalkocsi vagyok, Kati a motor, de azért elég aktívan veszek részt a programban. Egyébként akivel Londonban játszottam, szintén oszlopos tagja a fesztiválnak" ? tette hozzá.
    
Elárulta, hogy kicsi gyerekkora óta érdekli a karmesterség. Manapság már egyre több olyan koncerten hallható, amelyen hegedül és vezényel is. "Szinte a világ minden táján vettem magánórákat, jártam kurzusokon, legutóbb a kitűnő Leif Segerstamnál és Jorma Panulánál. Nem tartom elégnek a belső indíttatást, fontos a szakmai megalapozottság. Ezért is kezdtem a hangszeres tanulmányokkal, hogy azzal a legmagasabb szintre jussak el, hogy belülről ismerjem a zenét. De mindig tudtam, a cél a vezénylés. A vezénylés is" ? jegyezte meg. 
    
Mélységesen fölháborítja, hogy néhány karmester micsoda hírnévre, koncertsorozatokra tesz szert, ugyanakkor egy kisebb zenei problémát nem képes megoldani. "Én pedig tudom, egy jó mozdulattal, a próba során egy szóval egyszerűen korrigálni lehetne a helyzetet" ? tette hozzá. Azt mondta, folytatni fogja ezt a "menetelést", amelyben a díjak is megerősítik.
    
Kelemen Barnabás 1978. június 12-én született Budapesten. 2001-ben hegedű tanszakon diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. Tudását Isaac Stern, Fenyves Lóránd, Pauk György mesterkurzusain tökéletesítette. 1999-ben elnyerte a salzburgi Mozart-verseny első díját, 2002-ben az indianapolisi hegedűverseny első díját és a nyolcból hat különdíjat.
    
Több mint tíz szólólemeze készült, ezek közül az, amelyen Bogányi Gergellyel Liszt összes hegedű-zongora művét adták elő, elnyerte a Nemzetközi Liszt Társaság nagylemezdíját. Világszerte szólóban és a legrangosabb zenekarokkal lép fel, repertoárja a barokktól a kortárs zenéig terjed, nevéhez fűződik Ligeti György és Kurtág György több művének ősbemutatója.
    
Kelemen Barnabás a magyar államtól kapott, 1742-ben készült Guarneri del Gesú hegedűn játszik. 2005-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára. 2001-ben Végh Sándor-, 2003-ban Liszt Ferenc-díjjal tüntették ki és a Gramofon Magazin az év klasszikus zenészének választotta. 2006-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét, 2007-ben a Prima-díjat, 2012-ben a Talentum Akadémiai Díjat.