Két új bemutató az UMZE Kamaraegyüttessel Budapesten és Pécsen

Zene

 

(MTI) - Karinthy Frigyes két swifti ihletésű írása, az Utazás Faremidóba és a Capillária közül az előbbit választotta az Egyesült Államokban már bemutatott műve témájául Vajda Gergely, aki a két koncertet vezényli is. Mint azt a zeneszerző az MTI-nek elmondta, előbb egy sűrített szövegváltozatot készített a nyolc fejezetből álló Karinthy-regényből, majd David Hill költőt - aki sokáig élt Magyarországon - kérte meg az angol librettó végső formába öntésére, hogy az mai nyelven szóljon.
    A Capillária nők különös víz alatti világát rajzolja meg, az Utazás Faremidóba pedig egy olyan bolygót, amelyen furcsa robot-lények élnek oly magas intelligenciával, hogy zenei hangokkal beszélnek. "Karinthy az első világháború után írta a regényt, amely így már a megjelenésekor allegorikus jelentésű volt. Erősen kritizálja kora társadalmát, ahogy Swift az ő Gulliverjével a magáét. A háború utáni apokaliptikus hangulatot ragadja meg azzal a kiábrándító, fanyar végkövetkeztetéssel, hogy az élet halálos betegség" - részletezte Vajda Gergely.
    A darabot fuvola, klarinét, cselló, ütő és zongora összeállításra komponálta, minthogy a megrendelő amerikai együttes ebben az összeállításban játszik. Egy EWI-klarinét is szerepet kap a zeneműben; az elektromos fúvós hangszer, amelyet inkább dzsesszisták használnak, a robotok "beszédét" hivatott bemutatni - fűzte hozzá a karmester-zeneszerző.
    Gulliver, vagyis a narrátor Szervét Tibor, aki időről időre énekbeszédszerűen deklamálja a szöveget, ahogy az Schönberg több alkotásában is előfordul. Az esten egyébként az osztrák zeneszerző Pierrot Lunaire című műve is elhangzik.
    A program szerkesztésekor Rácz Zoltánnal, az UMZE művészeti vezetőjével abban állapodtak meg, hogy az Utazás Faremidóba mellé a tavalyi UMZE-zeneszerzőverseny egyik nyertesének, Dinyés Dánielnek új kompozícióját választják, amely ének szavak nélkül. Schönberg darabja a beszéd és a zene érdekes szimbiózisa, ez a kettősség fogja egységbe a három alkotást - mutatott rá Vajda Gergely.
    A koncertet vezénylő zeneszerző azt reméli, hogy CD készülhet munkájából. A varázshegy című operáját, amelyet a nyáron Davosban, abban a szanatóriumban mutattak be, amelyben Katia Mann, Thomas Mann felesége gyógyult, már kiadták DVD-n.
    Új mű is készülődik a Portlandben dolgozó Vajda Gergely zeneszerző műhelyében: a Csárdás Obstinée a Fesztivál a hegyek elnevezésű, általa vezetett sorozatban és még egy fesztiválon elhangzik 2011-ben, mégpedig a Liszt-évet köszöntve Liszt Ferenc második zongoraversenyével párban.