Kettős bemutató a Kolozsvári Magyar Operában

Zene


kolozsvarimagyaropera_azutolsomeggymag.jpg
Az utolsó meggymag
 
(MTI) - A kolozsvári intézmény két új bemutatójának egyik meghatározó személye Demény Attila, aki az első kamaraopera zeneszerzője, a másodiknak színrevitelében pedig rendezőként vállalt szerepet. A zeneszerző elmondta: Az utolsó meggymag című opera librettóját Örkény István azonos című egyperces novellája nyomán a 2009-ben elhunyt Kossuth-díjas költő, Lászlóffy Aladár írta.
   
A darab az utolsó négy magyar történetét meséli el. A szereplők szánalmas állapotban vannak, négyük közül ugyanis csak egy emlékszik a nevére, tudja, hogy Siposnak hívják, de süket és rossz a memóriája. Két társa rendőri felügyelet alatt áll, de már nem emlékezik, miért, míg a negyedik magyar mindig mindennel ellenkezik. Valamennyien egy meggyfa körül élnek, és a gyümölcscsel, valamint annak összetört magjával táplálkoznak.
   
A mű 2007-ben született, ősbemutatójára ? egy kolozsvári főpróba után ? a budapesti Művészetek Palotájában került sor 2007 szeptemberében a Budapesti Kamaraopera és a Kolozsvári Magyar Opera közös produkciójaként. A Kolozsváron hivatalosan most először látható operát Bogdán Zsolt, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze rendezte.
   
Az est második darabja, Dmitrij Sosztakovics Rayok, avagy az antiformalista mutatványosbódé című alkotása a Sztálin-korszak egyik jellegzetes eseményét, a pártgyűlést eleveníti fel. Az erőteljesen stilizált, morbid humorú előadás kelléktárából nem hiányzik a marcipánból készült Sztálin-fej, amelyet feldarabolnak és tejszínhabbal felszolgálnak a közönségnek a csütörtöki bemutató után - olvasható a romániai magyar lapokban.