Kiállítás Bánffy Miklós emlékére a Magyar Állami Operaházban

Zene

 

(MTI) A kiállítást az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet kurátora, Szebeni Zsuzsa a dalszínház történésze, Wellmann Nóra közreműködésével rendezte be a vörös szalonban. A tablók mellett a Bánffy Miklós tervei alapján készült Éj királynője jelmez rekonstrukciója, Bánffy édesanyjának márvány mellszobra, valamint a fiatal jurátus kardja is látható. Bánffy kitűnő karikaturista volt, rajzai szintén szerepelnek a tárlaton, akárcsak Az ember tragédiája 1934-es szegedi előadásának rendezőpéldánya.
 

"Ha semmi mást sem tett volna Bánffy Miklós, mint Bartók két művét életre kelti, jelmezeiket, színpadképeiket megálmodja, ennyivel is az operajátszás, a magyar kultúra kiemelkedő alakja lenne. Hogy ennél mennyivel sokoldalúbb személyiség volt, arra világít rá a kiállítás" ? hangsúlyozta Ókovács Szilveszter kormánybiztos.
 
Az anyag olyan vándorkiállítás, amely minden helyszínén egy kicsit más témát állít központba. Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára megnyitó beszédében elárulta, hogy az anyag javarészét már látta, mert előzőleg a tárca épülete adott helyet a tablóknak. Mint mondta, szülei révén gyermekkori emlékek kötik a dalszínházhoz.
 
 
"Bánffy Miklós külügyi tisztviselőként valószínűleg ugyanolyan nosztalgiával gondolt vissza az operaházra, mint ahogy most én" ? jegyezte meg Prőhle Gergely, hozzátéve: a külügyi tárca nagy súlyt helyez arra, hogy külföldön is bemutassa ezt a rendkívül színes személyiséget. Az anyag egy változata remélhetőleg a tengerentúl is látható lesz.
 
A helyettes külügyi államtitkár szerint Bánffy jelentősége abban áll, hogy a politikai konzervativizmust sohasem keverte az ízlésbeli konzervativizmussal, és színre vitte az abban a korban avantgárdnak számító Bartók-műveket. "Ez ritka jelenség, ma is érdemes lenne sokaknak megszívlelendő példának tekinteni".
 
 
Bánffy Miklós külügyi téren kifejtett működése Prőhle Gergely szerint szintén tanulságokkal szolgál. "Neki köszönhető, hogy a trianoni döntést követően népszavazást írtak ki, amelynek eredményeképpen Sopron a hűség városaként magyar maradt. Reálpolitikus volt, úgy tartotta, az adottságokat elfogadva kell a maximumot teljesíteni, és sohasem tévesztette össze a hazafiságot a provincializmussal. Egyszerű, de a mindennapok tanúsága szerint nehezen átélhető üzenetek ezek, amelyekre nekünk itt a 21. században érdemes figyelnünk".
 
Mint az OSZMI vezetője, Ács Piroska felidézte, a vándorkiállítás első változatát 2010-ben Szegeden készítették el, akkor emlékülés is zajlott Bánffy halálának 60. évfordulója alkalmából és megalakult egy baráti kör.
 
 
Mivel Bánffy Miklós volt az első igazgató, aki 1912-ben az Orosz Balettet Budapestre hívta, a dalszínház most felújított Don Quijote előadásának vendégművészei, a moszkvai Nagyszínház két táncosa, Maria Alekszandrova és Mihail Lobuhin is részt vett a kiállítás megnyitóján.
 
 
A tárlat június 24-ig látható az Ybl-palota vörös szalonjában.