A kis verébnek sikerült, a démoni borbélynak nem

Zene

A jubileumi, 50. Grammy-átadáson a legjobb musicalalbum kategóriában a Tánckar, a Company, a Grey Gardens és egy új West Side Story-felvétel ellenében A tavasz ébredése című Scott Frankel-Michael Korie-musical eredeti Broadway-szereposztással készült felvétele kapta a legismertebb zenei díjat, míg az operalemezek között Humperdinck Jancsi és Juliskája nyert. A Chandos Opera in English kiadványán Sir Charles Mackerrons vezényel, közreműködik Sarah Coppen, Diana Montagne, Sarah Tynan, valamint a New London Childrens's Choir és a Philharmonia Orchestra. A legjobb filmzenealbum a Love (The Beatles), a legjobb betétdal a Dreamgirls című musicalből a Love You I Do lett.

Marion Cotillard BAFTA- és Golden Globe-díj után, az Oscar előtt <i>foto: www.oscar.com</i>
Marion Cotillard BAFTA- és Golden Globe-díj után, az Oscar előtt
Fotó: www.oscar.com

1948 óta adják át a Brit Televíziós és Filmművészek Szövetségének (BAFTA) díját. A zenés műfajból két kategóriában (jelmez, smink és haj) jelölték a Sweeney Todd - A Fleet Street démoni borbélya és egyben (stílszerűen: smink és haj) a Hajlakk című filmeket, a jelöléseket azonban nem tudták díjra váltani, ellentétben a magyar mozikban tavaly június óta játszott Piaffal. A francia alkotást hét kategóriában nominálták, s a legjobb jelmez, smink és maszk, filmzene ,,szakmai" díjai mellett Marion Cotillard-t szavazták a szövetség tagjai a legjobb színésznőnek, aki nemcsak a briteket, hanem a hollywoodi külföldi tudósítókat és az Amerikai Filmakadémia tagjait is meggyőzte. Mérlege tehát három jelölés, három győzelem. Rajta kívül még a Piaf sminkesei is hazavihettek egy Oscart.

Bár a Golden Globe-gála az írósztrájk miatt idén elmaradt, a kategóriagyőztesek, köztük a Sweeney Todd alkotói (legjobb zenés film/vígjáték), a Mrs Lovettet játszó Helena Bonham Carter (legjobb női mellékszereplő zenés filmben/vígjátékban) és a már említett Marion Cotillard (legjobb női alakítás zenés filmben/vígjátékban) postán vagy futárral megkapták a földgömböt mintázó szobrot. A nagy vesztes az 1988-as film, a Hajlakk remake-je lett, amely sem a zenés filmek/vígjátékok közt nem tudott diadalmaskodni, és minden bizonnyal szomorúan nézte a tévét otthon az alakításért jelölt ifjú felfedezett Nikky Blonsky és a harminc év után újra musicalszerepet játszó John Travolta.

Johnny Depp és Helena Bonham Carter <i>foto: www.chicagotribune.com</i>
Johnny Depp és Helena Bonham Carter

Harmadik alkalommal sem váltotta jelölését Oscarra Johnny Depp, a Sondheim-musical filmváltozatának látványáért azonban Dante Ferretti és Francesca Lo Schiava összeszokott párosa megkapta a jól megérdemelt díjat.

Az animációs rövidfilmek között a Suzie Templeton és Hugh Welchman készítette Péter és a farkas győzött.

A legjobb filmzenéért (Vágy és vezeklés) Dario Marianelli, a legjobb betétdalért, a Once-ban hallható Falling Slowlyért Glen Hansardot és Marketa Irglovát díjazták. A szokásos tiszteletköröket mellőző ír-cseh páros arról beszélt, hogy ez az Oscar azt mutatja, a független zenészek is álmodhatnak nagyot.