Klassz indítás

Zene


klassz10_trafo_bytsd-7.jpg
 Klassz Tehetségek
 
"Mutassuk meg, hogy nem klasszak, hanem nagyon klasszak tudunk lenni!" - buzdította a friss KLASSZ-ösztöndíjasokat Győri Noémi fuvolaművész a KLASSZ Tehetségek program Trafóban megrendezett gáláján, ahol együttesen először léptek nyilvánosság elé az egyéves ösztöndíj idei nyertesei. A 2008-ban az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) és a Hungarofest Nonprofit Kft. KLASSZ Zenei Irodája közreműködésével létrejött kezdeményezés célja, hogy a friss diplomás fiatal zenésztehetségek külföldön képezhessék tovább magukat és elinduljanak a nemzetközi karrier felé.
 
A pályázók közül szakmai kuratórium választja ki a nyerteseket, akik az anyagi támogatáson túl fellépési lehetőségekkel is gazdagodnak. A program újszerűségét, friss szellemét jól mutatja az is, hogy az idei bemutatkozó gálának a Trafó nagyterme adott otthont - ezzel a gesztussal is közelítve a klasszikust a kortárshoz. Az újszerűre, a másra való fogékonyság egyébként sem hátrány a pályázatok elbírálásakor - válik világossá Batta Andrásnak, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektorának szavaiból. A rektor ugyanis első helyen említi a pályázatokban szereplő érdekes projektek, tervek fontosságát, hiszen a bírálóbizottság azt szeretné látni, hogy rövid-, illetve hosszútávon hogyan gondolkodik a jelölt, és nem utolsó sorban hogyan tudná itthon kamatoztatni a külföldi tanulmányok során szerzett tapasztalatokat.
    

 Rohmann Ditta

 
Győri Noémi, aki a program indulásának évében élhetett az ösztöndíj adta lehetőséggel, a gála szünetében meséli: pályázatában annak idején kiemelt helyet kapott a kortárs művészettel való párbeszéd fontossága - korábban az Ifjúsági Kortárs Zenei Estek főszervezőjeként már tett ennek a területnek a megismertetéséért, és nem csak zenészekkel tervez(ett) szoros együttműködést. Fiatal művészként a mesterkurzusok tartását is célként tűzte ki maga elé, hiszen szerinte a számtalan mestertől, tanártól tanultakból táplálkozó, igen sokszínű ismeretanyag a fiatalokat is feljogosítja tapasztalataik átadására.
 
Az ifjú, frissen végzett zenészek egyik legfőbb problémája a diplomát követő, Batta András által csak vákuum-periódusnak nevezett néhány év. A rektor szerint ebben a bizonytalanságban szükség van egy olyan szervezett keretre, amely az egyetemen tapasztalt biztonság helyett nyújt támaszt. Erre látszik kézenfekvő megoldást nyújtani a KLASSZ Tehetségek program, amelynek Batta András szerint már most megmutatkozik a "súlya": egyre nagyon érdeklődéssel figyelik az ösztöndíjasok sorsát.
 

klassz10_trafo_szaboreka_bytsd-4.jpg
 Szabó Réka

Ezen az estén Fülei Balázs zongoraművész, Mali Emese zongoraművész, a Nádor Vonósnégyes (Gabora Gyula - hegedű, Farkas Nándor - hegedű, Csonka Emil - brácsa, Vámos Marcell - cselló), Rohmann Ditta csellóművész, Seleljo Erzsébet szaxofonművész, Somfai Gábor brácsaművész és Szabó Réka hegedűművész mutatkozott be a közönségnek. Persze ez nem jelenti azt, hogy nemzetközi versenyek és fesztiválok kapcsán eddig ne hallhattunk volna róluk: épp csak egy kicsivel több reflektorfény vetül rájuk az elkövetkezendő időszakban.

 
Friss, lelkes csapat körvonalai rajzolódnak ki a szemünk előtt, ahogy egymást segítve, olykor pedig a Liszt Ferenc Kamarazenekar közreműködésével igencsak hatásos "belépőt" produkálnak a "KLASSZság" dísztermébe. Úgy fest, nem lesz problémájuk Rubovszky Rita Hungarofest-igazgató azon felvetésével, miszerint fontos, hogy a lehetőség felismerésén túl élni is tudjanak azzal. Mert - ahogy azt Győri Noémi találóan megfogalmazza: előbb-utóbb mindenki eljut oda, ahova a sors szánta, de nem mindegy, hogy mikor és milyen küzdelmek árán.