Klassz-ösztöndíj a zenei tehetségek külföldi továbbtanulására

Zene

 

(MTI) - A Klassz Zenei Iroda alapítása esztendejében indította el a Klassz tehetségek programot, amelynek keretében 2008-ban - 25 millió forintos keretösszegből - 11 fiatal muzsikus kapott lehetőséget arra, hogy egy évet eltölthessen egy általa kiválasztott mesternél egy külföldi zenei intézményben.

 
Az idén - 20 millió forintból - összesen hat ösztöndíjat finanszíroznak. Somfai Gábor (mélyhegedű) a londoni Trinity College of Musicon tanulhat tovább, Fülei Balázs (zongora) az Universität für Musik und Darstellende Kunston, Bécsben fejlesztheti tudását, és Seleljo Erzsébet is Bécsbe, a konzervatóriumba mehet klasszikus szaxofon tanulmányait folytatni. Szabó Réka (hegedű) a skóciai Royal Scottish Academy of Music and Drama növendéke lesz Glasgow-ban. Csonka Emil (brácsa) és Farkas Nándor (hegedű) a salzburgi Mozarteum hallgatójaként tanul tovább. Mali Emese (zongora) és Rohman Ditta (gordonka) pedig a cornwalli International Musicians Seminar Prussia Cove mesterkurzusára utazhat.
 
A Klassz Zenei Iroda a támogatottak számára a támogatási idő alatt fellépési lehetőséget biztosít Magyarországon. Az ösztöndíjasok majd közös gálakoncerten is bemutatkozhatnak, csakúgy, mint a tavalyi támogatottak, akik idén márciusban adtak közös hangversenyt a Művészetek Palotájában.
 
Az ösztöndíjakról egy szakemberekből álló kuratórium döntött, amelynek tagja Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) rektora, Devich János, az LFZE Zeneművészeti rektori tanácsadója, Várjon Dénes zongoraművész, az LFZE zongora tanszékének tanára, Hőna Gusztáv harsonaművész, az LFZE fúvós tanszékének vezetője, Rolla János hegedűművész, az LFZE kamarazene tanszékének vezetője, Gárdos Bernadett, a Hungarofest Nonprofit Kft. programigazgatója és Erdődy Orsolya, a Hungarofest Nonprofit Kft. Klassz Zenei Irodájának vezetője.