Klasszikusok, modernek

Zene

<i>foto: Bege Nóra</i>
Fotó: Bege Nóra

Bozsik Yvette már több Sztravinszkij-műre készített koreográfiát. Színpadra vitte a Tavaszi áldozatot, a Petruskát és a Pulcinellát. A Menyegző megkoreografálása régi nagy vágya volt. "Az elsöprő erejű zene és az Operaház táncosaival való első közös munka nagy kihívás számomra, hiszen egyszerre kell megteremtenem a zenében rejlő dinamikát és elfojtást, a nagy ívű táncokat és a visszafogott, csak belül zajló lelki folyamatokat" - mondta. Sztravinszkij 1917-ben írott, Les Noces című, lenyűgőző erejű zenéjére készített előadásban a koreográfus a férfi-nő kapcsolat ismétlődő rituáléját, az elfojtásokat, félelmeket, a folyamatos küzdelmet és a leküzdhetetlen vágyat akarja megmutatni, amelyben féltékenység és vád, düh és birtoklás munkál. Az előadásmód is ennek megfelelően elidegenített, hiszen a darab nem konkrét személyekre, hanem egy annál jóval általánosabb érzelmekre fókuszál.

A Magyar Nemzeti Balett igazgatójának táncos pályájára Fodor Antal nagy hatással volt, de nem ez motiválta abban, hogy A nő hétszer bemutatásra kerüljön. A darab, amely egy utazás, egy férfi és hét nő találkozásáról és elválásáról szól. Fodor Antal saját kamaszkorának egyszerre szörnyű és csodálatos álmait állítja színpadra a videoklipek stílusában, és néhány Harley Davidson közreműködésével. Összefüggő történet tehát nincs, az összekötő kapocs az a kérdés, lehet-e igaz barátság férfi és nő között, és ha igen, miért nem. A zenei kollázs táncszínházi akarattal készült, szövetét Márta István kompozíciója, Muszorgszkij-, Albioni-, Csajkovszkij-, valamint Mendelssohn-művek alkotják.

Markó Iván alkotását, A Nap szeretteit 1979 júliusában mutatták be a Magyar Állami Operaház színpadán, a végzős balettnövendékek koncertvizsgáján, majd a Győri Balett és a Magyar Fesztivál Balett sikerdarabja lett. Nyolcvan országban több mint hatszáz alkalommal láthatta a közönség A Nap szeretteit, amelynek középpontjában a fiatalság ereje, tisztasága, jókedve, a szerelem és az öntudatra ébredés áll, vagyis a mű a felnőtté válás történetét meséli el. Március 8-án a kör bezárul, hiszen több évtized után a darab visszakerül arra a színpadra, ahonnan elindult világhódító útjára.