Kodály-hétvége a Magyar Televízióban

Zene


kodaly_zeneakadamia1961.jpg
Kodály Zoltán a Zeneakadémián 1961-ben

Szombaton reggel 9 órától vetíti Kodály daljátékának, a Háry Jánosnak egy 1983-ban készített rajzfilm-feldolgozását a televízió. Nem sokkal később, 11.23-tól az Öregek című, Weöres Sándor versére komponált vegyeskari művet láthatják-hallhatják a nézők. A darab különlegessége, hogy Kodály az 1929-ben, a Pesti Hírlapban publikált vers kapcsán figyelt fel az akkor tizenhat éves Weöresre. Közös munkájuk eredményeként később több mű is született, például az 1940-es karmű, a Norvég leányok. Közvetlenül az Öregek után sugározza az m2 a Kodály után, száz évvel című sorozat 7. epizódját. A cím a szeptemberben megrendezett a XXI. Kecskeméti Népzenei Találkozóra utal, a műsorban az ott elhangzott koncertek hallhatók.

 
Kodály Zoltán szenvedélyes turista volt, bejárta az osztrák és az itáliai Alpokat, az erdélyi és tátrai bérceket, legszívesebben azonban a Mátrában kirándult. Az itt szerzett élmények jelennek nagyszabású kórusművében, a Mátrai képekben, illetve számos további művében, mint az Esti dal, a Hegyi éjszakák vagy a Csendes mise. A koradélután, 12.30-tól sugárzott Mátrai képek Kodály emléktúra című dokumentumfilmben zenetörténészek keresik fel Kodály kedvenc túraútvonalának állomásait. Szintén különlegesnek ígérkeznek a Kodály Zoltán: Magyar Népzene című sorozat szombaton, illetve vasárnap  vetített darabjai is. A gyűjteményes feldolgozásból Kodály születésének centenáriumán, 1983-ban Kocsis Zoltán zongoraművész válogatásában adtak elő részleteket.
 

kodalyesneje1966.jpg
Kodály Zoltán és második felesége 1966-ban

Kodály egyházi zenéjének különlegesen szép darabját, a gyermekkarra és orgonára komponált Tantum ergo felvételét sugározza 15.57-től az m2. Vasárnap 14.30-tól a Századfordító magyarok című portrésorozat Kodály Zoltánról készített darabját tűzte műsorára az m2. Hajnali négy órakor vetíti A zenén túl című filmet, Vásáry Tamás zenés beszélgetését a köztelevízió. A világhírű zongoraművész-karmester azon kevesek közé tartozik, akik még tanulhattak Kodálytól: Vásáry Tamás, mielőtt 1956-ban elhagyta Magyarországot, Kodály asszisztense is volt.

 
Különleges portréfilmmel készül az évfordulóra a Magyar Televízió egyes csatornája is: a vasárnap délután 13.53-kor műsorra tűzött Mesterünk, Kodály Zoltán című film alkotói arra tesznek kísérletet, hogy a mai kor értékrendjében helyezzék el a múlt század egyik legnagyobb alkotójának életművét.