Kodály Művészeti Fesztivál Kecskeméten

Zene

 

 (MTI) - A Kodály jubileumi évhez kapcsolódva Kecskemét sokszínű rendezvénysorozattal emlékezik világhírű szülöttére, a program méltó befejezése lesz a Psalmus Hungaricus című emlékmű felavatása Kodály Zoltán születésnapján. A világhírű vendégművészek mellett a kecskeméti intézmények is be tudják mutatni az eddig felhalmozott tudást, értéket, amellyel a zeneszerző örökségét őrzik - tette hozzá Zombor Gábor polgármester.
  A program szerint a fesztivál első napján Kecskeméten bemutatják a Kodály-emlékérmét és a Kodály-emlékbélyeget, ez alkalomból első napi bélyegzés is lesz a városban. Az augusztus 3-ig tartó Kodály Művészeti Fesztivál tíz hangversenyén nemzetközi hírű magyar és külföldi előadók lépnek fel. A szemináriumra 22 országból több mint 100 növendék érkezik.
  A fesztivál idején a Kodály Intézetben látható lesz két Kodály-kiállítás is, ezek közül a Kodály élete képekben című tablókiállítást a világ mintegy 40 országában bemutatják. A jövő héten megkezdi próbáit a 80 tagú Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar, amelynek munkáját a tavalyi évhez hasonlóan Vásáry Tamás irányítja. A Világzenekar 19 országból érkező ifjú zenészei adják a fesztivál zárókoncertjét augusztus 3-án a Nagytemplomban.
   Augusztusban nyílik a Nemzetközi Zománcművészeti Alkotótelep Kodály-kiállítása, szeptemberben a XXI. Népzenei Találkozó lesz a Kodály-év kiemelt eseménye. Az ünnepségsorozat végén, december 17-én a Serkenj fel, kegyes nép! elnevezésű Kárpát-medencei műveltségi vetélkedő döntőjét rendezik meg, majd Kodály Zoltán özvegye, Kodályné Péczely Sarolta jelenlétében ünnepi gálahangverseny zárja a Kodály jubileumi év kecskeméti rendezvényeit.
  Kodály Zoltán 1882. december 16-án született Kecskeméten, de gyermekkorát Galántán és Nagyszombatban töltötte. 1905-ben kezdte népdalgyűjtő munkáját, amelybe Bartók Béla is bekapcsolódott. Budapesten 1923-ban mutatták be a Psalmus Hungaricust, amelyet itthon is és külföldön is nagy sikerrel fogadtak. A Háry János, a Marosszéki táncok, a Galántai táncok, a Székelyfonó, a Budavári Te Deum és a Felszállott a páva szerzőjét 1943-ban a Magyar Tudományos Akadémia tagjai közé választotta.  Zeneszerzői tevékenysége mellett gazdag tudományos életművet is magáénak tudhat. A háromszoros Kossuth-díjas művészt több külföldi egyetem is díszdoktorává választotta. A zeneszerző, zenetudós, zenepedagógus megérte azt, hogy 120 általános iskolában bevezették az elvei szerinti mindennapos énekoktatást. Kodály Zoltán 1967. március 6-án halt meg Budapesten.

 
Korábban: