Komolyzenei fesztiválok, országszerte

Zene

(MTI) - Gazdagnak ígérkeznek a nyugat-dunántúli zenei választék: A Hungarofest égisze alatt a Régi Zenei Napokat június 25. és július 2. között rendezik meg Sopronban.

Korhű hangzásban előadott régi zenék hallhatók majd, amelyek iránt külföldön és belföldön is mind nagyobb az érdeklődés. Évről-évre emelkedik a kurzusokra jelentkezők száma is - köszönhetően a neves vendégművész előadóknak.

A barokktánc mesterkurzust Széll Rita, a reneszánsz és barokk tánc specialistája tartja. A vonósnégyesek kurzusát az angol Simon Standage hegedűművész vezeti. A furulya mesterkurzust az Európa-szerte ismert holland Anneke Boeke, a billentyűs hangszerekét a magyar származású és Finnországban élő Spányi Miklós vezeti.

Bartók és a népzene - ez az idei tematikája a szombathelyi nemzetközi Bartók Szemináriumnak és fesztiválnak. Az ugyancsak a Hungarofest által jegyzett programok az idén az orosz kulturális évad köré szerveződnek. A július 12. és 23. között tartott fesztiválon Jevgenyij Nyesztyerenko vezeti az egyik énekkurzust. Az idén 20 országból nyolcvanan jelezték részvételüket a szombathelyi szemináriumra.

A szeptember 2-12.ig tartandó Budapesti Nemzetközi Zenei verseny történetében először rendeznek nemzetközi harsona párviadalt.

A rangos megmérettetésre számos külföldi és magyar intézmény, fesztivál és koncerttrendező ajánlott fel különdíjakat - a Fon-Trade Kft. például a legjobb magyar versenyzőnek egy harsonát - illetve szerződéseket a díjnyertes művészeknek.

A harsonaverseny a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Nagytermében lesz, három fordulóból áll majd és mindegyik forduló nyilvános.

Régi Zenei Napok ? Sopron

2005. június 25 - július 2.

A Régi Zenei Napok ? 1985 óta ? Magyarország első, és máig meghatározó jelentőségű régi zenei fesztiválja. Bár a szervezési munka Budapesten folyik, az esemény helyszíne a kezdetektől Sopron: a város adottságainál fogva ideális feltételeket, vonzó környezetet teremt a XVII-XVIII. századi zene oktatásához, és természetesen a koncertekhez. A rendezvény része a Soproni Ünnepi Hetek programsorozatának.

A rendezvényen ? híven a hagyományokhoz ? kizárólag korhű hangzásban előadott régi zenék hallhatók. A fesztivál a régi zene legnagyszerűbb hazai és külföldi historikus felfogású előadóinak és együtteseinek a fóruma. Ezen kívül bemutatkozási lehetőséget nyújt a legígéretesebb pályakezdők számára is. Az esemény hiánypótló abban az értelemben is, hogy Magyarországon nincs régi zenei képzés ? hivatalos keretek között.

Külföldön és belföldön is egyre nagyobb az érdeklődés a Régi Zenei Napok iránt, amelyen mind többen szeretnének fellépni. Évről évre emelkedik a kurzusokra jelentkezők száma is ? köszönhetően a neves vendégművész előadóknak.

A barokktánc mesterkurzust Széll Rita, a reneszánsz- és barokktánc specialistája, az ARBEAU Historikus Táncegyüttes alapítója, művészeti vezetője tartja. Az angol Simon Standage hegedűművész, a XVII.-XVIII. századi zene mestere jegyzi a vonósnégyes kurzust. A furulya mesterkurzust az Európa szerte ismert holland Anneke Boeke, a billentyűs hangszerek ? csembaló, fortepiano, zongora ? kurzusát a magyar származású, jelenleg Finnországban élő Spányi Miklós vezeti.

.

A soproni Régi Zenei Napok programja:

június 25. 20:00 szombat Aura Musicale Szt. György-templom

június 26. 20:30 vasárnap Voces Aequales Szt. György-templom

június 27. 20:00 hétfő Orfeo Zenekar Evangélikus templom

bérleti előadás Barokk est

június 28. 20:00 kedd Trio Antiqua Liszt Ferenc Kalló Zsolt, hegedű Kulturális Központ

Vályi Csilla, gordonka

Szekendy Tamás, csembaló

június 29. 20:00 szerda Professzori koncert BW Pannonia Hotel

Spányi Miklós, billentyűs hangszer

Anneke Boeke, furulya

Simon Standage, hegedű

június 30. 20:00 csütörtök Spányi Miklós, fortepiano Liszt Ferenc Kulturális Központ

július 1. 19:00 péntek Orfeo Zenekar / Purcell Kórus Evangélikus templom

bérleti előadás Händel: Theodora

július 2. 11:00 szombat Növendékek koncertje Liszt Ferenc Kulturális Központ

17:00 Marija Uszpenszkaja Liszt Ferenc

Alekszej Sevcsenko Kulturális Központ

csembaló, fortepiano

20:00 Záró bál Liszt Ferenc táncmester: Széll Rita Kulturális Központ

NEMZETKÖZI BARTÓK SZEMINÁRIUM ÉS FESZTIVÁL

Szombathely, 2005. július 12?23.

?Bartók és a népzene?

A Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál tematikáját ? az elmúlt esztendők tradícióit követve ? 2005-ben is a hagyományok és az éppen aktuális kulturális évad határozzák meg: ezért választottuk a ?Bartók és a népzene? koncepciót, illetve azt, hogy a programok az idei orosz kulturális évad köré is szerveződjenek.

A Hungarofest Kht. minden évben más-más országba viszi el a magyar kultúrát, mutatja be a különféle művészeti irányzatokat. Idén Oroszországban ?vendégeskedünk?, illetve a kettős évadban Magyarországra is hívunk orosz művészeket. A szombathelyi fesztiválon felhangzanak 20. századi és kortárs orosz művek, s a világhírű operaénekes, Jevgenyij Nyesztyerenko vezeti az egyik énekkurzust, amelyen Rachmaninov, Sosztakovics, Szviridov, Rimszkij?Korszakov, Prokofjev műveivel ismerkednek meg a növendékek.

A résztvevők számára ? most első alkalommal ? két szemináriumból álló népzenei ?B? kurzust tartunk, amelyen Bartók Béla művészetének népzenei gyökereivel foglalkozhatnak ? előadások, filmvetítések, hangszeres órák révén.

Csengery Adrienne és Peskó Zoltán minden esztendőben ? hagyományt teremtve ? segítik a növendékek szakmai továbblépését a rendezvényen ? egyéni konzultációkkal személyre szabottan. A Németországban élő zeneszerző, Mesias Maiguashca ajánlására először látogat el hozzánk Johannes Schöllhorn komponista, aki hangszeres zeneszerzőkurzust tart: az ecuadori származású professzor három napos workshopján az elektronikus és a számítógépes zene komponálása a téma.

Az elmúlt időszakban a Bartók Szeminárium arculata megújult, s talán ennek is köszönhető, hogy egyre több növendék vesz részt a kurzusokon: 2005-ben húsz országból nyolcvanan jelezték, hogy jönnek a szombathelyi szemináriumra.

A fesztivált egyébként a Szombathelyi Szimfonikus Zenekar ünnepi hangversenye nyitja, Berio, Gubaydulina és Bartók műveit Pál Tamás vezényli. Perényi Miklós és Várjon Dénes kamarakoncertet ad, ők az oroszországi Magyar Kulturális Évad programjában is sikert arattak Szentpétervárott. A szemináriumon is tanító Csalog Gábor Bartók, Soproni József, Sári József, Csapó Gyula Messaen és Beethoven műveit játssza majd.

Az acb galéria kiállítása a Jazz est keretén belül a Dresch Mihály Quartet koncertjével nyílik meg. A népzenei estet Halmos Béla, Sebő Ferenc, Zerkula János és a Téka együttes teszi még színesebbé. Zerkula János erdélyi cigányprímás a szeminárium népzene kurzusán vendégtanár lesz. Lakatos György előadását egy matinékoncerttel kötöttük össze.

Az elektronikus és a klasszikus hangszerek egymásmellettiségét Ittzés Gergely, Lévay Jenő és Lévai Viktor mutatják be ? multimédiás előadással és fuvolaesttel. Mivel rendkívül sikeres volt a tavalyi fesztivál ?zene és színpad? tematikája, ebben az évben is visszahoztuk a műsorba: epikus performance-ot láthat a közönség Szabóki Tünde, Csapó József és Szabó Réka produkciójában.

A záró koncerten a Szombathelyi Szimfonikus Zenekar Bartók-műveket ad elő ? a karmesterkurzus növendékeinek a közreműködésével.

Nemzetközi Bartók Fesztivál

Szombathely, 2005. július 12-23.

Fesztiválprogram

Július 12. kedd, 19.30 Bartók Terem Nyitókoncert

Szombathelyi Szimfonikus Zenekar, Vezényel: Pál Tamás

Berio, Bartók, Gubaydulina

Július 13. szerda, 20.00 Bartók Terem Kamarakoncert

Perényi Miklós (gordonka), Várjon Dénes (zongora)

Takács Jenő, Eötvös Péter, Ligeti György, Bach, Britten, Dohnányi

Július 14. csütörtök, 20.00 Bartók Terem Zongoraest

Csalog Gábor (zongora)

Soproni József, Sári József, Bartók, Ustvolskaya, Bach

Július 15. péntek, 20.00 MMIK Táncos multimédia projekt

Szakács-Ajtony Csaba, a 2003. évi zeneszerzés verseny győztese

Gentle birth

Július 16. szombat, 20.00 Irókéz Galéria Jazz koncert

Dresch Quartett

Július 17. vasárnap, 20.00 MMIK Magyar népzenei est

Téka Együttes, Halmos Béla (hegedű), Sebő Ferenc (tekerőlant), Zerkula János prímás

Július 18. hétfő, 20.00 MMIK Kamarakoncert

Gyöngyössy Zoltán (fuvola), Klenyán Csaba (klarinét), Lakatos György (fagott), Rozmán Lajos (klarinét)

Mesias Maiguashca, Johannes Schöllhorn, Esterházy Pál, Kodály, Sári József, Sáry László, Kondor Ádám, Varga Judit

Július 20. szerda 11.00 Művészetek Háza Előadással egybekötött matiné koncert

Lakatos György (fagott)

Július 20. szerda, 20.00 Írókéz Galéria Multimédiás előadás

Ittzés Gergely (fuvola), Lévay Jenő (garfika)

Dobajgó Ceruzák

Július 22. péntek, 16.00 Képtár Hangszeres- és ének kurzuszáró koncert

Július 22. péntek, 19.00 MMIK Zeneszerzés kurzuszáró koncert

Július 23. szombat, 19.30 Bartók Terem Záróhangverseny,

Bartók: Concerto, Divertimento, Két portré Karmester kurzuszáró koncert

Kurzusok

Zeneszerzés: Johannes Schöllhorn (Németország)

Karmester: Peskó Zoltán (Portugália/ Magyarország)

Zongora: Csalog Gábor

Fagott: Lakatos György

Hegedű: Pauk György

Ének: Csengery Adrienne, Jevgenyij Nyesztyerenko (Oroszország)

Népzene: Sebő Ferenc, Halmos Béla, Zerkula János (Románia, Erdély)

Támogatók

? Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma ? Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata

? Vas Megye Közgyűlése ? Nemzeti Kulturális Alapprogram ? Artisjus ? Eötvös Intézet ? Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem ? A Bartók Fesztivál Barátainak Köre

Helyszínek

Bartók Terem és Zeneiskola Rákóczi u. 3. Tel.: (94) 313 747

Írókéz Galéria Thököly u. 36.

Megyei Művelődési

és Ifjúsági Központ (MMIK) Ady tér 5. Tel.: (94) 312 535

Művészetek Háza Belsikátor 1. Tel: (94) 509 252

Képtár Rákóczi F. u. 12. Tel: (94) 508 800

Jegyek kaphatók a koncertek előtt a helyszíneken, valamint elővételben a

Művészetek Háza Jegyirodájában (Belsikátor 1.) Tel: (94) 511 266,

illetve a Savaria Tourist Galéria irodájában (Berzsenyi tér 2.) Tel/fax: (94) 511 445

40. Budapesti Nemzetközi Zenei Verseny

Nemzetközi Harsonaverseny

2005. szeptember 3 ? 12.

A Budapesti Nemzetközi Zenei Verseny hagyománya 1933-ig vezethető vissza. Az akkori első nemzetközi zongoraversenyt Fischer Annie nyerte meg. A versenyt 1956-ban megújították: azóta különböző kategóriákban évente megrendezik.

A Budapesti Nemzetközi Zenei Verseny az Európai Versenyek Szövetségéhez tartozik, és rangos helyen szerepel a világ zenei versenyeinek a sorában. Kiemelt művészeti értékű a Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny, és bízunk abban, hogy a Budapesti Nemzetközi Zenei Verseny valamennyi hangszer-kategóriában hasonló jelentőséget kap.

Kategóriák 2001 és 2008 között:

2001 ? Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

2002 ? Szigeti József Nemzetközi Hegedűverseny

2003 ? Nemzetközi Fuvolaverseny

2004 ? Popper Dávid Nemzetközi Csellóverseny

2005 ? Nemzetközi Harsonaverseny

2006 ? Liszt-Bartók Nemzetközi Zongoraverseny

2007 ? Szigeti József Nemzetközi Hegedűverseny

2008 ? Liszt Ferenc Nemzetközi Orgonaverseny

Az idei verseny a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Nagytermében lesz, és három fordulóból ? elődöntő, középdöntő és döntő ? áll. Mindegyik forduló nyilvános. A szereplések sorrendjét a rendezvény megnyitójakor sorsolással döntik el, és az így kialakult sorrend érvényben marad az egész verseny ideje alatt.

A Budapesti Nemzetközi Zenei Verseny történetében most először rendezünk harsonaversenyt, amelyre tizenkilenc országból hatvanan jelentkeztek. Ez a szám azt is mutatja: a harsona méltán került be a versenyek hangszer-kategóriái közé.

A nemzetközi zsűrit a következő harsonaművészek alkotják:

Höna Gusztáv, a zsűri elnöke ? Magyarország

Michel Becquet ? Franciaország

Farkas István Péter ? Magyarország

Fejér András ? Magyarország

John Marcellus ? USA

Rudi Josel ? Ausztria

Olaf Ott ? Németország

Zdenek Pulec ? Csehország

A verseny műsora:

I. Elődöntő

a) Szunyogh Balázs: Tanulmány harsonára

b) G.B. Pergolesi: Sinfonia

c) egy szabadon választott mű az alábbiakból:

J. G. Ropartz: Piece en Mi bemol Mineur

B. Krol: Capriccio da Camera

F. Martin: Ballade

II. Középdöntő

a) Hidas Frigyes: Movement

b) egy szabadon választott mű az alábbiakból:

E. Crespo: Improvisation No. 1.

Dubrovay László: Solo No. 2.

F. Rabe: Basta

Láng István: Libero

c) egy szabadon választott szonáta az alábbiakból:

J. Castér?de: Sonatine

P. Hindemith: Sonata

J. Matej: Sonata

III. Döntő

a) J. G. Albrechtsberger: Concerto

b) egy szabadon választott mű az alábbiakból:

Hidas Frigyes: Concerto

P. Creston: Fantasy for Trombone

N. Rota: Concerto

H. Tomasi: Concerto

A Fon-Trade Kft. a legjobb magyar versenyzőnek különdíjként egy harsonát ajánlott fel.

Számos külföldi és magyar intézmény, fesztivál, koncertrendező (a teljesség igénye nélkül: Budapesti Tavaszi Fesztivál, MÁV Szimfonikus Zenekar ? Budapest, Győri Filharmonikus Zenekar, Petőfi Sándor Művelődési Központ ? Gödöllő, BM Duna Szimfonikus Zenekar, Debreceni Filharmonikus Zenekar, stb.) ajánlott fel különdíjakat, illetve szerződéseket a díjnyertes művészeknek.