(MTI) - Mint az MTI-hez eljuttatott sajtóanyagban Virágh Sándor, a református hitközség lelkésze hangsúlyozza, a koncert támogatása nem csak egy hangszer újjászületéséhez járul hozzá, hanem a városban élők életminőségének javítását is jelenti. Virágh Sándor rámutat: az itt élő emberek ereje a legjobb szándék mellett is kevés a több tízmilliós munka elvégeztetésére.
A református templom 1500 férőhelyével a térség legnagyobb befogadóképességű, tökéletes akusztikával rendelkező épülete. A felújítással olyan hangszer őrződik meg, amely különleges történelmi és művészeti korszakot egyesít magában. Nem vész el az ausztriai Salzburgból elinduló Mooser család tudásának legkeletibb tájon levő remeke, ami az Osztrák - Magyar Monarchia ipartörténetének is része. A lekész annak a reményének adott hangot, hogy a támogatással az eredeti romantikus orgona újjászülető sípsorai szólalnak majd meg, s hangja méltó társa lesz a táj kincsének, a tokaji aszúnak.
A sárospataki gyülekezet a templom 100 éves fennállásának ünnepségére készíttette el 1871-ben orgonáját. A munkára salzburgi Mooser Lajos orgonaépítő kapott megbízást, aki a kiegyezés után Magyarországon leányvállalatot működtetett. Műhelyében készült az esztergomi és az egri bazilika orgonája is, amelyek a folyamatos modernizálás és átépítés nyomán csak minimális mértékben őrizték meg eredeti jellegzetességeiket.
A sárospataki a legépebben megmaradt Mooser-orgona Magyarországon, ugyanis a 130 éve működő hangszer modernizálására, nagyjavítására az egyházközségnek sohasem volt módja. A templomfelújítások és a háborús károk után szenvedett átalakulásokat most vissza "mooseresíti" a restaurálás.
Az orgonát Budapesten, a nagy hagyományokkal rendelkező Aquincum Orgonagyárban újítják fel a befolyó összeg függvényében - a teljes költség 50 millió forint. A gyülekezet múlt évi gyűjtései nyomán 2005 szeptemberében 10 százalékos forrással a munka elkezdődött. Ha a munka nem áll le, a hangszer augusztusban megszólalhat a pataki diákok 1. világtalálkozóján, a Zempléni Fesztiválon és hangja köszöntheti a nagykönyvtár hazatérő könyveit.
A jótékonysági koncert február 28-án fél 8-kor kezdődik. A hangversenyen elhangzik Bach: h-moll miséje. Szólisták: Zádori Mária (szoprán), Schöck Atala (alt), Kálmán László (tenor) és Kovács István (basszus) lesznek. Közreműködik a Capella Savaria zenekar (művészeti vezető: Kalló Zsolt), a Budapesti Akadémiai Kórustársaság (karigazgató: Balassa Ildikó). Az est karmestere: Hollerung Gábor.
Jegyek 10 000 és 20 000 Ft-os áron kaphatók az koncertet szervező Interkultur Hungária Kht-nál (Bp., Rottenbiller u. 16-22. Tel.: 462-0330, fax: 342-9362, email: info@interkultur.hu), illetve az ismert jegyirodákban. Aki az orgona felújításához kíván hozzájárulni, szintén az Interkultur Hungária Kht-nál érdeklődhet.