Könyvek muzsikusoknak és zenebarátoknak

Zene

 

(MTI) - Esther Meynell angol szerző Anna Magdalena Bach kis krónikája című könyvét a fordító, Koffán Tamás ajánlotta. Mint elárulta, már a kötet története is érdekes: amikor a fordításhoz hozzálátott, úgy hitte, hogy Johann Sebastian Bach második feleségének írását olvassa.   Kutatásai során azonban kiderült, hogy a könyvet 1925-ben írták, tehát nem egykorú Bachhal és a szerzője egy angol nő, Esther Meynell, aki szubjektív hangon, a rajongó hitves szemszögéből mutatja be Bach életének derűs és árnyoldalait. Arról azonban meggyőződött, - hangsúlyozta a fordító - hogy a kötetben szereplő idézetek pontosak és hitelesek. Koffán Tamás hozzátette: mintegy másfél éves munkája alatt, amelynek során egy eredetinek vélt kiadásból dolgozott, kiderült, hogy 1937-ben már megjelent a mű magyarul, meglehetősen szabad fordításban.

   
A karácsonyi szezonra került a boltokba Márkus János Muzsikus-anekdoták című kötete is, amelytől pontosan azt kapja az olvasó, amit a címe ígér. A szerző több mint 400 zenésztől, előadóművésztől összesen 1500 mulatságos történetet válogatott - ahogy megjegyezte - küzdve a bőség zavarával.
   
A párizsi és nancyi egyetemen tanító Gérard Denizeau A zenei műfajok képes enciklopédiája című munkáját a Rózsavölgyi és Társa Kiadó vezető szerkesztője, Reviczky Béla mutatta be, hiszen a könyv egyik felét ő fordította, de a másikat is ő szerkesztette egy nyersfordításból, a példaanyagát pedig magyar vonatkozású adatokkal egészítette ki.
   
Az újszerű zenetörténet a műfajok egymásutánjára fűzve tárgyalja a zene történetét az ókortól napjainkig. A műformákat, stílusokat, fő műveket és a legjelentősebb szerzőket mutatja be a gazdagon illusztrált kézikönyv, amelyet kezdő zenészek is haszonnal forgathatnak, mert a végén egy táblázat mutatja be, hogy a műformák meddig éltek.
   
Győrffy István - Beischer-Matyó Tamás - Keresztes Nóra Klasszikus összhangzattan című munkája szakmai jellegű. A könyv anyaga a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola zeneelmélet-óráin forrt ki, mintegy három évtized mindennapos műhelymunkája során.
   
A kézikönyv elsősorban a szakközépiskolás növendékek számára készült, ám használni lehet más iskolatípusokban is. Gazdag példaanyagát a bécsi klasszikus stílus nagy alakjaitól és kisebb mestereitől veszi. Győrffy István a könyvbemutatón elmondta: munkájának alapvető célja, hogy megtanítsa a növendékeket a műveket jól hallani, észlelni a stílusfordulatokat.