Kossuth-díj: Párkai István karnagy

Zene

(MTI) - A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem professzor emeritusának nyugállománya névleges, Párkai István ma is tanít, csaknem öt és fél évtizede képzi a karvezetőket.
    Mint elmondta, a zene területén sokféle dologgal foglalkozott. Amikor még a cégek, intézmények nagyobb számban tartottak fönn öntevékeny zenekarokat, közülük nem egyet vezetett. Évekig volt az egyik legnevesebb énekpedagógus, Révhegyi Olga mellett opera- és dalénekesesek korrepetitora.
    Hozzátette: a keze olyan állapotban van, hogy épp csak karbantartja zongoratudását, nem vállalkozik zongorakíséretre. Bár két évig kötelező zeneszerzői tanulmányokat is folytatott Veress Sándornál, kompozíciós ambíciói sosem voltak.
    A 79 éves Párkai István kórusvezetői munkásságát érdemes művészi, Liszt-, Artisjus- és Bartók Béla-Pásztory Ditta-díjjal ismerték el.
    Párkai István tanulmányait 1938 és 1955 között a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola zongora (1938-53) és karmesterképző (1950-1955) szakán végezte Ambrózy Béla és Somogyi László növendékeként.
    1953-tól a Zeneakadémia karvezetés tanszakának tanára, később adjunktus, docens, egyetemi tanár, 1981-től 1994-ig a középiskolai énektanár és karvezetőképző szak tanszékvezető egyetemi tanára.
    1963-ban megalapította és azóta vezeti a Liszt Ferenc Kamarakórust. Együttesével számos európai országban, valamint az Amerikai Egyesült Államokban is fellépett, díjat nyert Spittalban, Arezzóban, a BBC kórusversenyén. Munkásságát számos felvétel örökíti meg.