Kötet a hangversenyrendezés művészének emlékére

Zene

A 2005-ben elhunyt Strém Kálmán hangversenyrendező és zeneszociológus életét és munkásságát feldolgozó Strém Kálmán - A hangversenyrendezés művésze című kötet hosszas kutatómunka eredményeként jött létre, amelynek során eddig ismeretlen adalékok is előbukkantak - mondta Gerő Katalin szerkesztő, a kötet ötletgazdája. "Meggyőződésem, hogy maga Kálmán sem tudott annyit a családjáról, mint ami ebben a könyvben van" - tette hozzá.
 

stremkalman_konyvbemutato_bytsd-2.jpg
H. Magyar Kornél, Várkonyi Tamás társszerkesztő, Gerő Katalin és Retkes Attila
 
A döntően visszaemlékezésekből és nyilvánosan elhangzott beszédekből felépülő összeállításban számos kolléga, barát, ismerős és tisztelő osztja meg velünk gondolatait: a lapokról a feltétel nélküli szeretet, a fájdalom és mindennek dacára kellemes emlékezés tükröződik vissza. A megszólalók közt találjuk például Kurtág Györgyöt, Kurtág Mártát, Schiff Andrást és Jeney Zoltánt, emellett két, külön Strém Kálmán számára komponált szerzemény kottája is megtalálható a kötetben. Kurtág György műve mellett Sári József Verfall című dala tiszteleg a zeneszociológus emléke előtt, amelynek ősbemutatója május 28-án a Zeneakadémián megrendezett Strém Kálmán-emlékkoncerten lesz.
 
Ahogy arról Gerő Katalin beszámolt, a hangversenyre már minden jegy elkelt: az eseményre körülbelül 300-350 fiatalt és zeneiskolást várnak, hiszen az ünnepelt ars poéticájának egyik legfontosabb eleme a fiatalok felkarolása, nevelése volt. A zeneszociológus munkája során emellett a kamarazene iránti elkötelezettségéről és Haydn iránti vonzalmáról tett tanúbizonyságot: a Földvári Napok című legendás eseménysorozat szervezése mellett Fertőd-Eszterháza felvirágzásában is jelentős szerepet játszott, a Muzsikában megjelent elemzéseivel nagyban hozzájárult a magyar zenei élet vérkeringésének felélénküléséhez, illetve neki köszönhetjük a magyarországi zenei menedzserképzés elindulását is.
 
A most megjelent kötet a visszaemlékezések mellett alaposan körüljárja Strém Kálmán életét, munkásságát, publikációinak és az általa rendezett hangversenyeknek a listája mellett pedig különleges fotók is gazdagítják a könyvbe öntött portrét.