Közzétették az Operaház főigazgatói pályázatát

Zene

(MTI) - A Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkársága hétfőn a www.kormány.hu kormányzati portálon közzétette a Magyar Állami Operaház főigazgatói álláshelyének betöltésére kiírt pályázati felhívását.

    
A pályázat benyújtásának határideje a közzétételtől számított legkésőbb harminc nap. A beérkezett pályázatokat a benyújtási határidőt követő harminc napon belül kell elbírálni; a munkakör betöltéséről - szakmai bizottság véleményének mérlegelése alapján - a nemzeti erőforrás miniszter tizenöt napon belül dönt.
    
A főigazgatói kinevezés öt évre szól, 2011. július 1-jétől 2016. június 30-ig tart.
    
A pályázat a korábbi, 2007-es kiírással szemben csak a főigazgatói álláshelyre szól, a főzeneigazgatóira nem, a pályázónak kell megneveznie alkotótársait az általa elképzelt szervezeti felépítésben.
    
Az új pályázat a korábbiakkal ellentétben rögzíti, hogy a Magyar Állami Operaház repertoár rendszerben működő intézmény. Ehhez kell a költségvetési javaslatokat is kidolgozni. 2011-re 5,6 milliárd forintot irányoz elő a tárca, de 2,2 milliárd forint saját bevételt is elvár, ami szintén újdonság az előzőkhöz képest.
    
Mint minden eddigi pályázatban, ebben is megjelenik, hogy a pályázónak a közönség számára jelenleg zárt Erkel Színházra vonatkozó elképzeléseket is részleteznie kell.
    
A főigazgató, mint egyszemélyi felelős vezető feladata, az Operaház alapító okiratában rögzített feladatok ellátása, az intézmény eredményes működtetése, részletes szakmai tervének kidolgozása, évadterv készítése. 
    
A pályázat a következőképp határozza meg a szakmai követelményeket: az aspiráns művészi kifejezésmódok sokszínűségével őrizze, ápolja és fejlessze az évtizedek alatt összegyűjtött magyar és egyetemes opera- és balettművészeti alkotások értékeit.      Gondoskodjék a tehetségkutatásról és -gondozásról, valamint a művész utánpótlásról, tegye lehetővé nemzetközi hírű operaénekesek és balettművészek vendégszerepeltetését. Biztosítsa Magyarország magas színvonalú művészeti képviseletét az opera és a balett területén külföldön, erősítse a MÁO közönségkapcsolatait, különös tekintettel a vidéken élőkre, a határon túli magyarokra, a külföldi látogatókra, a műfaj új közönségének kinevelésére, valamint a törzsközönség megtartására és növelésére.