Lajtha László emlékkoncert a Budai Vigadóban

Zene

Régóta fennálló adósságot törleszt a hazai kulturális élet 2012-ben a Lajtha emlékév megrendezésével: Lajtha László itthon elsősorban népzenekutatóként ismert, kevesen tudják, hogy zeneszerzőként is maradandót alkotott (például ő volt az első magyar zeneszerző, akit a Francia Akadémia /Institut de France ? Académie des Beaux-Arts/ tagjai közé választott). Az idei évben, amikor születésének 120. évfordulójára emlékezünk, országszerte zajlanak események, amelyekkel a szervezők arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy Lajtha nevét méltán emlegetik külföldön Bartók és Kodály társaságában.

 
Június 30-án ünnepeljük Lajtha László születésnapját. Ezen a napon este fél 8-kor a Budai Vigadóban (I., Corvin tér 8.) a Hagyományok Háza és a Nemzeti Énekkar közös hangversennyel emlékezik meg a zeneszerzőről, népzenekutatóról, pedagógusról, kultúrdiplomatáról és nem utolsósorban arról a kivételes jellemű emberről, aki a magyar történelem legnehezebb időszakaiban is bátran kiállt sziklaszilárd elvei mellett, és mindig bizonyította hazája iránti elkötelezettségét.
 
A koncerten a Nemzeti Énekkart Antal Mátyás karigazgató vezényli, fellép továbbá Szabó Péter gordonka- és Lajkó István zongoraművész, a Magyar Állami Népi Együttes Zenekara és Herczku Ágnes, valamint Kádár István vonósnégyese. Az est műsorán Lajtha két világi kórusműve és két kamarazenei alkotása hangzik el, továbbá felcsendülnek dallamok a szerző népzenei gyűjtéséből is. A programban szereplő Lajtha-kompozíciók egyaránt példázzák a Lajtha-zenének a magyar népzenéhez való szoros kötődését, valamint a hazai zeneszerzésben egészen egyéni franciás irányultságát. A programot a komponista bemutatása, műismertetés és vetítés teszi teljessé, az est háziasszonya Solymosi Tari Emőke zenetörténész lesz.