Lemondás, fenyegetés, tiltakozás -folytatódó botrányok az Operaház körül

Zene

?Nem ezt akartam, nem erre pályáztam, nem erre szerződtem. A főzeneigazgatói posztot a Hegyi Árpád Jutocsával közösen kidolgozott főigazgatói pályázat művészeti vonatkozásai alapján nyertem el. Megbízatásom arra szólt, hogy a pályázatban megfogalmazott alapelvek, tények, számok és program mentén munkálkodjam az Operaház reformján. Mivel a fenntartó Hegyi Árpád Jutocsát megerősítette egy új, közös pályázatunk alapelvétől és programjától eltérő, számomra elfogadhatatlan modernizációs program végrehajtásában, az eredeti pályázat alapelveit nem tudom képviselni, így a programot végrehajtani nem tudom, más program megvalósítására áttérni pedig számomra lehetetlen? ? fogalmazta meg közleményében lemondásának okait Kesselyák Gergely, aki azonban karmesterként továbbra is a társulat tagja marad, sőt, decemberben az ő rendezésében mutatják be Verdi Nabuccóját a dalszínházban.
Hegyi Árpád Jutocsa főigazgató az alábbi közlemény kiadásával reagált Kesselyák lemondására: A Magyar Állami Operaház 2006/2007-es évadjának meghirdetése után folytatódik a MÁO teljeskörű modernizációja. Az új évadban az Operaház három opera- és két balett-bemutatót tervez: 2006 decemberében a Kesselyák Gergely által rendezett Nabucco, 2007 februárjában a Mariusz Trelinski, a Lengyel Nemzeti Opera művészeti vezetője által rendezett Andre Chénier lesz látható, májusban pedig Ascher Tamás rendezésében az Özvegy Kanyóné kerül színre. Pártay Lilla május végén az Elfújta a szél balett-verzióját állítja színpadra és színre kerül egy modern balett est, fiatal koreográfusok munkájából. A MÁO évek óta forráshiánnyal küzd, ezért az Operaház vezetése az átfogó modernizáció feltételeinek megteremtése érdekében megkezdte az Operaház működésének átalakítását, melynek egyik lépése az előadásszám átmenetileg 315-ről 265-re való csökkentése, az Erkel színház felújításának előkészítése, valamint a háziszínpad kialakításának megkezdése. A modernizáció további lépéseként felújítjuk a teljes informatikai rendszert és a MÁO honlapját. Játékrendünket is megreformáljuk. Bevezetjük a produkciós szemléleten alapuló, az eddigieknél sokkal költség-hatékonyabb szisztémát, az úgynevezett blokkrendszert. A Magyar Állami Operaház vezetősége tudomásul veszi a modernizációs folyamat megindulásával szemben a MÁO szakszervezete és közalkalmazotti tanácsa által kezdeményezett sztrájkot. A MÁO vezetése ugyanakkor továbbra is kiáll a gazdálkodás egyensúlyának helyreállítása, az Operaház fenntartható működésének megteremtése, valamint a tehetség és a teljesítmény értékelésének megteremtése mellett. A MÁO vezetése abban hisz, hogy a további ? magán és állami ? források bevonási lehetőségének megteremtése az Operaház és az operaszerető közönség közös érdeke, mely csupán a fenti értékeknek a működés során való következetes érvényesítésével lehetséges. Az Operaház vezetése a modernizáció melletti elkötelezettségével ? mely a Magyar Köztársaság Kormányának egyöntetű támogatását is élvezi ? ezt a közös érdeket képviseli. Természetesen a modernizáció részletes programját, lépéseit a szakszervezettel, valamint a közalkalmazotti tanáccsal folyamatosan egyeztetni fogjuk, ugyanakkor ezen egyeztetések nem akadályozhatják a gazdálkodási egyensúly megteremtéséhez, valamint a modernizációhoz szükséges lépések megtételét. Kesselyák Gergely főzeneigazgató úr lemondását a tudomásul veszem és sajnálom, hogy a közös pályázatunkban foglalt megújulás kihívásait az egyik legnagyobb reményű magyar operakarmester nem tudta vállalni. Kesselyák Gergely karmesteri munkájára, zenei tehetségére, operarendezői munkájára és művészi kvalitásaira a Magyar Állami Operaház továbbra is számít. Hegyi Árpád Jutocsa, DLA főigazgató Magyar Állami Operaház, 2006. május 23.
A fenti közlemény megjelenésének napján a Magyar Újságírók Országos Szövetsége is kiadott egy állásfoglalást, amelyben a szervezet Etikai Bizottsága Hegyi Árpád Jutocsának egy hivatalos sajtótájékoztatón tanúsított magatartása ellen tiltakozik: Példátlannak ítéli a Magyar Újságírók Országos Szövetségének etikai bizottsága azt, ami a közelmúltban történt a Magyar Állami Operaház főigazgatója által meghirdetett, hivatalos sajtótájékoztatón. A személyesen meghívott László Zsuzsa ? nem mellékesen az Etikai Bizottság tagja, Aranytollas újságíró ? kérdéseket fogalmazott meg Hegyi Árpád Jutocsa számára, s mivel azok nem tetszettek az első számú vezetőnek, félbeszakította a sajtó munkatársát, megvonta tőle a szót, és bezárta a tájékoztatót. A Sajtótörvény szerint a tájékoztatással hivatásszerűen foglalkozó újságíró jogosult kérdezni bárkitől, aki közérdekű információ birtokosa, s ő köteles a válaszadásra. Az Etikai Bizottság véleménye szerint Hegyi Árpád Jutocsa főigazgató megsértette a sajtószabadság elveit. Emiatti tiltakozásunkat, ezúton hozzuk nyilvánosságra. A MÚOSZ Etikai Bizottsága Budapest, 2006. május 23.
Hegyi Árpád Jutocsa a következők szerint reagált a MÚOSZ tiltakozására: ?László Zsuzsa, a sajtótájékoztató utolsó szakaszában, amikor is az újságírói kérdések ideje következik el, kérdezés helyett a véleményét közölte. Miután minden elhangzott, amit a vezetőség közölni óhajtott, a Főigazgató bezárta a sajtótájékoztatót.? A közleményt időközben az alábbi levéllel egészítette ki a főigazgató: Tisztelt László Zsuzsa Asszony! Sajnálattal értesültem arról, hogy a MÚOSZ Etikai Bizottsága elmarasztalt az Önt ért sérelem okán. Ezúton kérem elnézését a történtekért. Engedje meg, hogy némi magyarázattal szolgáljak. Amint azt közleményemben is megírtam, a sajtótájékoztatón úgy éreztem, hogy Ön nem kérdezett, inkább a véleményét közölte. Utólag elemezve az eseményt valószínűleg félreértelmeztem a helyzetet. Ennek oka, hogy a Magyar Állami Operaházban zajló modernizációt előkészítő folyamatok esetenként olyan feszült helyzetet eredményeznek, amelyek nehezítik a pillanatnyi személyes kommunikációt. Nem állt szándékomban megvonni Öntől a szót, pusztán szerettem volna lezárni az eseményt, mert vezetőtársaimmal úgy éreztük, tájékoztattuk a megjelenteket a Modernizációs Programról. Remélem, nem vesztette el érdeklődését az Operaház iránt, s a továbbiakban is számíthatunk megtisztelő figyelmére. Tisztelettel, Hegyi Árpád Jutocsa főigazgató Budapest, 2006. május 25. Az Operaház főigazgatójának mindeközben egy polgári perrel is szembe kell néznie, mivel május 17-én állítólag életveszélyesen megfenyegette Rácz István operaénekest, a Magyar Állami Operaház Közalkalmazotti Tanácsának elnökét. A művész többek között becsületsértés, művészi hitelrontás, életveszélyes fenyegetés és rágalmazás vádjával tesz feljelentést. Ami a Nemzeti Balett 2006/07-es évi műsortervét illeti, május 24-én az alábbi döntés született az Operaházban: A Magyar Állami Operaház igazgatósági értekezletén, a gazdasági vezetéssel egyetértésben, Hegyi Árpád Jutocsa és Keveházi Gábor között elvi megegyezés született arról, hogy a 2006/2007-es évadra tervezett szűkített műsortervbe, a pénzügyi helyzet javulása esetén opera- és balett előadásokat pótolnak vissza, amely optimális esetben akár 20-25 előadást is jelenthet. Mint ismeretes, május 5-én Keveházi Gábor, a Magyar Állami Operaház balettigazgatója lemondásra szólította fel az intézmény főigazgatóját, mivel az ?önhatalmúan belenyúlt a Magyar Állami Operaház, a Nemzeti Balett 2006/07-es évi műsortervébe, programjába anélkül, hogy a balettigazgatóval erről bármilyen konzultációt folytatott volna.?