Liszt és Európa címmel kamarazenei fesztivált rendeznek

Zene

(MTI) "Az volt a célom, hogy bemutassam, Liszt milyen megkerülhetetlen, centrális figurája a zenetörténetnek. Sok zeneszerzőre igen erősen hatott, mert a késői művei annyira előremutatóak" ? mondta Várjon Dénes. Mint kifejtette, a Hangnem nélküli bagatell például előre jelzi a 12 fokúságot, ezért Thomas Ades brit zeneszerző elő is írta, hogy Lieux Retrouves című darabjának magyarországi bemutatója csak egy Liszt-mű szomszédságában hangozhat el.

 
A fesztivál első napján, pénteken ez így is fog történni. Elhangzik továbbá a szintén Liszt hatása alatt álló Ferruccio Busoni hegedű-zongora szonátája. Steven Isserlis (gordonka), Hanna Weinmeister (hegedű), Fejérvári Zoltán, Rados Ferenc, Simon Izabella és Várjon Dénes (zongora) lép pódiumra az esten.
 
Szombaton a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben Arvid Engegard (hegedű), Steven Isserlis (gordonka), Hanno Müller-Brachmann (ének), Lendvay József (hegedű), Megyesi Schwartz Lúcia (ének), Rados Ferenc (zongora), Simon Izabella, Várjon Dénes (zongora) és Vígh Andrea (hárfa) szerepel a programban.
 
Ez a koncert a reneszánsszal nyit, hiszen Liszt Sposalizióját Raffaello képe ihlette. Egy másik olasz, a virtuozitásával kollégáit versengésre sarkalló Paganini capriccióit követően két Chopin-darab hangzik fel. Glazunov az Elégiáját Liszt emlékének ajánlotta, Lutoslawski Paganini-variációi pedig 1941-ben íródtak, amikor a szerző egy zongorásduó tagjaként varsói kávéházakban zenélt. A műsort Sosztakovics 1934-es cselló-zongora szonátája zárja. Így találkozik a reneszánsz a XX. századdal.
 
A vasárnap délelőtti hangversenyhez kapcsolódik a Wagner-dédunoka és Liszt-ükunoka, Nike Wagner előadása, amely a zenetörténet egyik legjelentősebb művészbarátságát körvonalazza.
 
Várjon Dénes kiemelte, hogy a vasárnap este elhangzó francia nyelvű dalok ismertsége sem méltó értékükhöz, ezekből a Liszt francia kapcsolatait felvillantó programhoz válogatott. Debussy szonátái mellett felhangzik Saint-Saëns 1915-ös gordonka-zongora szonátája. Ezt követően a legnépszerűbb szimfonikus költemény, a Les Préludes kétzongorás változata lesz a finálé.