Liszt Ferenc a Művészetek Palotája 2011-es programjának fókuszában

Zene

 Kiss Imre

(MTI) - A következő évet beharangozó keddi budapesti sajtótájékoztatón a jelenről Kiss Imre vezérigazgató csupán annyit jegyzett meg, hogy a nyitás - csonka - évében, azaz 2005-ben kapott állami támogatásnak mindössze 70 százalékával számolhatnak idén.
    Kovács Géza, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, Énekkar és Kottatár főigazgatója hozzátette: ők a 2001-es költségvetésük 70 százalékát kapják, ezért 13 vidéki koncertjüket kényszerültek lemondani.
    Kiss Imre vezérigazgató mégis úgy látja, a ház komoly munkával túléli a válságot, hiszen az intézmény nemzetközi elismertsége nő. Látogatottságuk majdnem azonos az első évivel, amikor az újdonság varázsa sokakat csábított a Müpába.
    A palota Liszt! Minden tekintetben címmel indít sorozatot. Ennek keretében január 22-én a Nemzeti Filharmonikusok (NFZ) ünnepi hangversenyével nyílik meg a Liszt-év. Az estről - amelyen elhangzik a Koronázási mise, a Magyar Fantázia és az Amit a hegyen hallani - felvétel is készül, s a CD a Warner magyar képviselete révén nemzetközi forgalomba kerül.
    Az NFZ főigazgatója elmondta, hogy a Liszt-év nyitó koncertjét január 25-én és 26-án Brüsszelben megismétlik, Magyarország EU-elnökségének egyik eseményeként. Májusban, Árpádházi Erzsébet szentté avatása napján a Vatikánban adják elő Liszt Szent Erzsébet legendája című oratóriumát, amelyet az előző estén, május 24-én a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben szólaltatnak meg.
    Két kiállítás is csatlakozik az évfordulós programhoz: az egyik a zeneszerző életútját, a másik - Liszt arcai címmel - a róla készült alkotásokat mutatja be fotókon. De lesz koncert, amelyen a zeneszerző és a dzsessz lehetséges kapcsolatát villantja föl a Bohém Ragtime Band, Rost Andrea pedig Liszt-dalokat énekel Simon Izabella és Várjon Dénes kíséretével.
    A Nemzeti Táncszínház Müpabeli programjaiban Bozsik Yvette, a Szegedi Kortárs Balett és a Győri Balett is bemutat Liszt-művekre tervezett koreográfiát. Itt ünnepli egy gálaesttel a Magyar Táncművészeti Főiskola alapításának 60. évfordulóját. 

 

    Csonka András, a Müpa vezérigazgató-helyettese az újdonságokról szólva felhívta a figyelmet arra, hogy a Magyar Szimfonikus Körkép új elnevezést kap, Szimfonikus felfedezések címmel valóban felfedezésre váró művek és előadók lesznek hallhatók.
    Ismét meghirdetik az Új Magyar Zenei Fórummal közös zeneszerzőversenyt. Az idei megmérettetés kamarazenei kategóriájában győztes Bella Máté alkotását pedig a London Sinfonietta játssza majd a Mini-fesztiválon.
    A már hagyományos események között említette Csonka András a Budapesti Wagner-napokat, amelyen újdonság lesz a Lohengrin. A Budapesti Fesztiválzenekarral közösen szervezett maraton "főszereplője" pedig ez alkalommal Schubert lesz.
    Az újévi Haydn-koncerten, 2011. január 1-jén Fischer Ádám - ugyancsak az EU-s elnökség eseményeihez kapcsolódva - az unió egészéből válogatott muzsikusokból és énekesekből álló Európai Kórust és Kamarazenekart vezényli.
    A Ludwig Múzeumban decemberben nyílik A senki szigete című tárlat. A tajvani kortárs képzőművészetet bemutató kiállítás 2011. március 6-ig látható.