|
(MTI) - "A koncertterem az Ung folyóra néz, itt hangzik el először Ukrajnában Mosonyi Mihály legjelentősebb vokális műve, a Tisztulás ünnepe az Ungnál a 886-i esztendőben című kantáta" - mondta el Rózsa Ferenc.
A karmester úgy vélte, a Liszt-évben jelentős esemény a Les Préludes című szimfonikus költemény és a második zongoraverseny megszólaltatása Ungváron, de mindenképp szerette volna, ha egy zenetörténeti ritkaság is felhangzik, lehetőleg Liszt-kortárstól.
"Nem vagyok sem Liszt-, sem Mosonyi-kutató, de érdekelnek a különlegességek" - fűzte hozzá Rózsa Ferenc, aki szerint Mosonyi Mihály munkássága méltatlanul szorul háttérbe a mai koncertéletben.
Mint Rózsa Ferenc rámutatott, Mosonyi nemcsak legodaadóbb és legmegbecsültebb barátja volt Lisztnek, hanem a zenei szaksajtó megteremtője is, 1860-ban megalapította a Zenészeti Lapokat, az első magyar nyelvű zenei folyóiratot. Művei közül a Gyászhangok Széchenyi halálára című kompozíciót szokták leggyakrabban emlegetni, noha több opera (Szép Ilonka, Álmos), misék, dalok és szimfonikus művek szerzője. A karmester felkutatott és digitalizált egy másik Mosonyi-alkotást, a Hertelendy ezredes indulója az Ungnál című kantátát is.