Liszt ősbemutató és gálakoncert Szófiában

Zene

Szokolay Balázs

(MTI) - Doncsev Toso, a Szófiai Magyar Intézet igazgatója elmondta, hogy most tartják a VI. Liszt-Bartók zongoraversenyt, melyen 14 fiatal jutott a döntőbe. A győzteseknek hétfőn ünnepélyesen átadják a díjakat, a fiatalok utána Liszt-műveket adnak elő és koncertezni fog a zsűri elnöke, Szokolay Balázs zongoraművész.

 
A hangversenyt Liszt Slavimo slavno slaveni! (Ünnepeljük a nagyszerű szlávokat!) című kórusművének ősbemutatójával kezdik. Az 50 tagú Guszla férfikórus Sztefan Dalcsev orgonakíséretével és Valentin Bobevszki vezényletével adja elő az 1863-ban keletkezett művet.
 
Liszt Ferenc abból az alkalomból komponálta a darabot, hogy éppen ezer éve érkezett meg Bizáncból Rasztiszláv morva fejedelem udvarába a szláv szerzetes testvérpár, Cirill és Metód. Ők vezették be a szláv liturgiát, a szláv nyelvű papképzést és megalkották a szláv írást. Az ünnepi, férfikarra írt orgonakíséretes himnusz 1863. július 3-án hangzott fel először a római San Girolamo degli Schiavoni templomban.
 
A szófiai előadásról felvételt készítenek és CD-n árusítják majd. Art Panorama címmel folyóirat indult Szófiában, és a Liszt évfordulóra a második számban, novemberben külön Liszt melléklet jelent meg - jegyezte meg Doncsev Toso. A gála záróeseménye lesz Szokolay Balázs zongoraművész Liszt koncertje.
 
A művész zenész családban született Budapesten 1961-ben. Kadosa Pál, Kocsis Zoltán, Kurtág György és Rados Ferenc voltak a tanárai. 1987 óta maga is tanít a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zongora tanszakán, 2009 októberétől a grazi zeneakadémia vendégprofesszora. Négy kontinens mintegy 30 országában koncertezett illetve mesterkurzusokat tartott.
 
A gálakoncert kísérőeseménye lesz Gracza Lajos zenetudósnak, a göttingeni Liszt Archívum tulajdonosának előadása Liszt és a szabadkőművesek kapcsolatáról a magyar intézetben szerdán. Előtte, a hétfői koncert után Liszt-relikviát adományoz a szófiai zeneakadémiának - tette hozzá az intézetigazgató.