Magyar brácsa a tokiói nemzetközi brácsaverseny győztesének

Zene

(MTI) A versenyen a harmadik helyezett japán Makino Kimi és a különdíjas svájci Andrea Burger Blaszauer-brácsával ért el jó eredményt. A győztes Ven Ting-kang a Bostoni New England Conservatory hallgatója, és a Magyarországon is ismert világhírű brácsaművész, Kim Kashkashian tanítványa. Második díjat kapott a német Barbara Buntrock, a negyedik és ötödik díj francia muzsikushoz, Adrien Boisseau-hoz és Helene Clement-hoz került.
    

Blaszauer Róbert elmondta: külföldi, főleg németországi kiállításokon rendszeresen bemutatja hangszereit, így került kapcsolatba a 2010-es tokiói verseny egyik díjazottjával, a fiatal német muzsikussal, Veit Benedikt Hertensteinnel, aki ugyancsak az ő brácsáján játszott. "Elsősorban az olasz és német hangszerek számítanak a világpiacon. Az első díjhoz tett felajánlással azt is szeretném igazolni, hogy a magyar hangszerkészítés versenyképes. Úgy érzem, ezzel a kollégákat, a szakmát is képviselem" ? fejtette ki.
    
Blaszauer Róbert műhelyében javítással is foglalkoznak, valamint különleges, művészi szépségű barokk hangszereket, például gambát, barytont, piccolo cello d'amorét is építenek. "Ezek azért kerültek a repertoárunkba, mert csak a hegedűkészítésből nem lehetne megélni, a magyar piachoz képest sokan vagyunk".
    
A faanyagot a sikeres új és régi stílusú hangszerekhez Erdélyben vásárolta, bár mint megjegyezte, vett németországi fát is, amelyről később kiderült, hogy Erdélyből származik.
    
A hangszerkészítő megemlítette, hogy Rozsos Tamásnál is van egy brácsája: a magyar zenész a tokiói nemzetközi verseny alapító-szervezője, Imai Nobuko növendékeként szerzett mesterdiplomát Genfben, és többször partnere volt Veit Benedikt Hertensteinnek.