A Magyar-orosz fórum célja, hogy hosszú távú, választási ciklusokon átívelő együttműködés lehetőségét teremtse meg a két ország kulturális, tudományos, gazdasági és civil szférájában. Az alapító tanácskozás, amelyen a magyar és az orosz kulturális és tudományos élet meghatározó személyiségei vettek részt, az Oktatási és Kulturális Minisztérium pénzügyi segítségével valósult meg, a szándék azonban az, hogy a Fórum egy független, civil szerveződés kereteiben (pl. magyar-orosz egyesület) működjön, amely különböző intézményeket, szervezeteket, vállalkozásokat nyer meg tevékenységének finanszírozására.
Mivel a magyar-orosz kapcsolatok újrarendezésében történelmi szerepet játszik a sárospataki könyvek visszaszármaztatása, a kezdeményezés eredetileg a Sárospataki Dialógus nevet viselte, amelyet az orosz fél javaslatára, az orosz-német, orosz-finn, orosz-francia fórumokhoz hasonlóan végül Magyar-orosz fórumnak neveztek el.
A Fórum megalapításáról szóló szándéknyilatkozatot december 21-én a két delegáció vezetője, Mihail Svidkoj, az Oroszországi Föderáció Elnökének kulturális együttműködési különmegbízottja, valamint Vass Lajos, a Magyar Állami Operaház főigazgatója írták alá a budapesti dalszínház épületében. A Fórum ezután megtartotta alakuló értekezletét. Az eseményen vendégként jelen volt Alekszandr Tolkacs, az Oroszországi Föderáció budapesti nagykövete és Gilyán György, a Magyar Köztársaság moszkvai nagykövete.