(MTI) Az idei koncertek témájához, a gyermekek világához kapcsolódik Britten operája, a Noé bárkája. "A Budapesti Mahler-ünnep hagyományához híven idén is felkértünk egy magyar alkotót, komponáljon számunkra darabot. A felkéréseknél sosincs semmiféle megkötés, mégis minden létrejött műben éreztem kapcsolatot, reflexiót Mahler zenei világára" ? mondta Fischer Iván, a BFZ zeneigazgatója a fesztivált beharangozó sajtótájékoztatón.
? Különösen most fedezhető fel rokonság témában és hangulatban, hiszen Mahler 1901?1902-ben keletkezett V. szimfóniája és Gyöngyösi Levente III. szimfóniája olyan misztikus kérdéseket érint zenében ?részletezte a karmester ?, amelyekről a felnőtteknek talán csak sejtései lehetnek: gyermeki örömöt, rettenetes félelmeket, de boldogságot is.
Gyöngyösi Levente hozzáfűzte, általában úgy véli, akkor hiteles egy mű, ha a szerző azt fogalmazza meg, ami épp történik vele. Neki pedig nemrég született kislánya, ezért is kapta a III. szimfónia a Születés címet. A kompozíció ? mint elmondta ?, négytételes, mégsem egészen klasszikus felépítésű, mert a belső arányai különösek.
Az első tétel, amely a fogantatásról szól és a nagy találkozás extatikus örömét sugározza, adja a mű egyik felét a másik rész "a belül", "a születés" és "a kívül" alcímet kaphatja. "Az újszülöttlét ábrázolásához, "a kívül" tételhez, hogy új hangszínt találjak, a Mahlernél is érvényes eszközt alkalmaztam, énekelt vers szólal meg, József Attila Tedd a kezed című költeménye hangzik el Fodor Beatrix előadásban."
A Noé bárkája című Britten-opera pedagógiailag szenzációs darab ? mutatott rá Bubnó Tamás, a Budapesti Énekes Iskola vezetője, karnagy. Nemcsak a három szerep kivételével valamennyi figurát alakító gyerekek kötődnek ehhez az intézményhez, hanem az előadás karmestere és rendezője, Philipp György is az intézmény növendéke volt, ma pedig tanára.
A Budapesti Mahler-ünnep a Művészetek Palotájával közös produkció, a ház nagyszerű archívumának anyagából egy speciális Mahler-ünnepi válogatást nyújtanak át a közönségnek szeptember 8-án a délutáni hangverseny után ? jelentette be Káel Csaba, a Művészetek Palotájának vezérigazgatója hozzátéve, a BFZ-vel közös események a ház stratégiájának fontos részét adják.
Stefan Englert, a BFZ igazgatója felidézte, az induló évadban az együttesen belül alakuló barokk consort mellett egy kortárs ensemble is alakult, amely szeptember 20-án Ligeti-, Reich- és Eötvös-darabokat játszik.
A szeptember 5-i kiállítás-megnyitó alkalmával először adja át a most alapított Mahler-érmét a Magyar Mahler Társaság ? hangzott el.