A Mahler-ünnepek ünnepe

Zene

A Budapesti Fesztiválzenekar, a Művészetek Palotája, a Magyar Rádió és a Magyar Gustav Mahler Társaság számos különleges megmozdulással készül a 12-ig tartó rendezvénysorozatra. 9-én este fél héttől Konok Tamás festőművész és Fischer Iván, a Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója, a Mahler-ünnep művészeti vezetője nyitja meg az eseménysort a Művészetek Palotájában. Fél nyolctól a Hamburgból érkező NDR Szimfonikus Zenekar játszik Michael Gielen vezényletével, az est egyik szólistája, akinek egy klarinétra írt kompozíciója is felcsendül, Jörg Widmann lesz.

10-én, 11-én és 12-én az ünnep rezidens zenekara, a Budapesti Fesztiválzenekar lép fel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Műsorukon Melis László Dionysia című műve és Mahler monumentális VII. szimfóniája szerepel. 

A Mahler-ünnephez nemcsak Mahler emlékének ápolása, műveinek eljátszása tartozik hozzá, hanem új művek bemutatását is célul tűzte ki Fischer Iván. Újdonság, hogy a Budapesti Fesztiválzenekar a budapesti koncertek mellett vidéki turnén is bemutatja különleges műsorát: Győr, Szombathely és Pécs városa ad helyet ezeknek a hangversenyeknek.

Két, a hónap végéig látható kiállítás is kezdetét veszi 9-én a Müpa Előcsarnokában. Az osztrák könyvtárak és múzeumok anyagából válogató Mahler és Bécs című, valamint a Kanadában élő, de épp hazakészülő lemezgyűjtő, Fülöp Péter legérdekesebb lemezeiből készített tárlat. Ez utóbbi a IV. és VII. szimfóniák hangzó anyagait vonultatja fel tárgyi és hangzó formában is. 

A Magyar Rádió a hangversenyek közvetítése mellett több tematikus adást, Mahlerrel és műveivel foglalkozó műsort sugároz a Mahler-ünnep alatt. Az előző évekhez hasonlóan az idén is megjelenik az a kétnyelvű, reprezentatív album, amely a Mahler-ünnep koncertjeihez kapcsolódik útmutatóként. Idén azonban egy újdonság is emeli az ünnep fényét. A Magyar Mahler Társaság és a Geopen Könykiadó gondozásában jelenik meg Román Zoltán Mahler és Magyarország című könyve. A kötet külföldön már több évtizede kapható, de magyarul most válik hozzáférhetővé. A bemutatóra szintén 9-ére, este fél hétre, a Mahler-ünnep megnyitójára esik, 10-én pedig Fáy Miklós beszélget a Magyarországra látogató szerzővel.

A Magyar Mahler Társaság nemcsak a könyvvel, hanem a szeptember 5-én felavatott Mahler-szoborral is emlékezik a zeneszerző születésének 150. évfordulójára. A mellszobor elkészítésére pályázatot írtak ki, melyet Krasznai János nyert meg. Az alkotás a Mahler-ünnep idejére átköltözik az Operaházból a Művészetek Palotájába, hogy minél több helyszínen segítsen felidézni e korszakos jelentőségű zeneszerző szellemiségét.

http://www.bfz.hu/
http://www.mupa.hu/