Mariss Jansons diadalaként méltatták a bécsi újévi koncertet

Zene

 

(MTI) Az idén 72. alkalommal megtartott újévi Strauss-parádén, a híres Musikverein aranytermében a közönség felállva, percekig tartó ovációval köszönte meg a 68 éves Mariss Jansonsnak és a zenekarnak az áradó muzsikát. A formailag ráadásként, de valójában hagyományosan utolsó előtti számként elhangzó híres Kék Duna keringő, az ifjabb Johann Strauss (1825-1899) alkotása után, mint mindig, az idősebb Johann Strauss (1804-1849) Radetzky-indulója hozta lázba a közönséget, amely a karmester jeleit követve ütemes tapssal erősítette a ritmust.

 
A nézők jól fogadták az Európai Unió idei dán elnöksége, illetve a 2012-es londoni olimpiai játékok tiszteletére műsorra tűzött számokat is. Az előbbire célzott az "északi Straussként" is emlegetett Hans Christian Lumbye (1810-1874) A koppenhágai gőzmozdony című indulója, míg az ifjabb Johann Strauss Albion-polkájának brit utalását a címen kívül az adja, hogy a szerző Viktória királynő férjének, Albert szász-coburgi és gothai hercegnek ajánlotta e művét.  Az orosz klasszikus zeneszerző, Pjotr Iljics Csajkovszkij Csipkerózsikájának két keringője Janssons kezdeményezésére került be a műsorba, amelyen idén 24 szám szerepelt.
 
Maris Janssons egyike annak a 15 nagy dirigensnek, akit az újévi a hangverseny pulpitusára maguk a zenészek választottak ki az évek során ? a Bécsi Filharmonikusokat ugyanis kezdettől fogva az együttes zenészei igazgatják.
 
A híres Wiener Sängerknaben fiúkórus 1998 óta először szerepelt ismét a hangversenyen, amelynek zenéjére idén élő balettbetétek is színesítették a közvetítést ? máskor ezek szinte mindig filmbejátszások voltak. Az egyik pas de deux tánc Gustav Klimt halálának idei 150. évfordulójára emlékeztetve a bécsi szecesszió festőjének A csók című alkotását jelenítette meg a Belvedere palotában.
 
A hangversenyt 74 országban vették át élő adásban Albániától Uruguayig, Ausztráliától Kínán és Indián, Japánon és az Egyesült Államokon át Oroszországig, Magyarországon az M1 televízió és a Magyar Rádió is egyaránt sugározta a varázsos zenét. Az aranyterem pazar virágdíszítését idén 31. alkalommal is az itáliai San Remo kertészetei szolgáltatták. A koncertet világszerte láthatták tehát a zenebarátok, de ahhoz, hogy a helyszínen élvezhessék, már egy évvel korábban le kellett foglalni a korántsem olcsó belépőjegyeket.
 
Mariss Jansons az utóbbi években egészségi okokból ritkította szerepléseit. A közönség láthatóan nagyra értékelte, hogy ezúttal vállalta az igényes és emberpróbáló szép feladatot. Sajátos, a dallamok sodrában magán a zenén is túllépő cinkosság jött létre a karmester, a zenészek és a publikum között ? a mesteri közvetítés révén, ahogy mondani szokás, ez is "átjött" a képernyőn.