McCoy Tyner lesz a májusfa éke

Zene

A tavaszi koszorút négy estén át fonják a Müpában: május másodikán Oláh Kálmán szerzői estjén külföldi sztárvendégei (Jack DeJohnette, Ron McClure, Gerard Presencer) és a miskolci szimfonikusok is fellépnek. A hétvégét két világzenei hangverseny keretezi: 30-án nyitja Lantos Zoltán hegedűs és Mirrorworld nevű zenekara. Új lemezük címe a görög ábécé betűje után: Tau. A hétvégét Balázs Elemérék produkciója zárja: a BEG zenekar legutóbbi, Early Music című anyagát játsszák a világhírű katalán énekművésznő, Núria Rial és a Mizsei Zoltán vezette Voces 4 Ensemble a cappella énekével.
 

McCoyTyner_1.jpg
McCoy Tyner

Azért a fesztivál aligha felülmúlható csúcsa Tyner. Amikor tizenhét évesen (!) csatlakozott Coltrane-hoz, a szaxofonos éppen önálló, Miles Davistől független útra lépett. Felbecsülhetetlen annak a jelentősége, hogy 1960-tól '65-ig a jazztörténet talán legnagyobb kvartettjében Tyner bluesos, sőt nyugat-afrikaias, kőkemény, ingabasszussal megerősített ritmusban, gazdag harmóniákkal kísérte az egyre éteribb magasságba igyekvő szaxofonost. Később kiderült, hogy Tyner a Coltrane-féle felemelkedés (Ascension) nélkül, immár saját együttese élén is hipnotikus erejű zongorista. Mire Real McCoy című lemeze megjelent, már sokan utánozták. Később tovább mélyítette a fekete-afrikai ihletettséget zenéjében (pl. Sahara), majd Avery Sharpe-pal és Aaron Scott-tal alkotott triójával bejárta a világot, 1987-ben Magyarországon is fellépett. A kilencvenes években Michael Brecker szaxofonossal egymás művészetét kölcsönösen megtermékenyítve játszottak együtt. Időközben rendszeresen vezette big-band-jét is, amellyel főleg latinos felfogású számai lettek sikeresek. Több mint 80 saját lemezzel a háta mögött Tyner igazán megválogathatja, hogy kivel lép fel, hozzánk is világsztárokat hoz magával.

 

Mindeddig utolsó lemezét élőben vette fel, 2006 szilveszterén, a Yoshi's nevű híres kaliforniai jazzklubban. Ez áll legközelebb ahhoz, amit a Müpában hallani fogunk tőle, hiszen kvartettjének szaxofon szólistája itt is Joe Lovano, aki többször járt már nálunk. Lovano az egyik legsokoldalúbb mestere hangszerének, hatalmas tekintélye van, rajongók és zenészek meg kritikusok között egyaránt. Ezen a Half Note kiadású lemezen, amelyre címet nem is írtak, csak hogy "McCoy Tyner Quartet", Lovano megint bizonyítja:  kisujjában van az egész jazztörténet, de hangzásban és felfogásban szerényen illeszkedik Tynerhez, miközben szólóiban káprázatos magasságokra tör, mint az utolérhetetlen példakép, Coltrane. Lovano Hank Jonesszal, egy ugyancsak legendás zongoristával is felvett mostanában egy duólemezt. A stílusárnyalatok kifinomult váltásának követésére érdemes a két lemezt egymás után feltenni, legalább egy-két számot. Az utóbbi, a Blue Note-os újdonság színesebb, mesélősebb, de a blues Tyner kezei alatt mindig újra és újra felizzik, majd lángra kap. Az olyan Tyner-szerzemények, mint a Walk Spirit Talks Spirit vagy a Search for Peace, feltehetően elhangoznak majd. Ezekben többféle módon is megjelenik a zene transzcendens jellege: nemcsak Coltrane szellemét idézik majd, legalábbis közvetve, hanem megmozgatnak mélyről feltörő lelki energiákat is. 

 
A Tyner-kvartett koncertfelvételén ugyan mások szerepelnek, de a Budapestre érkező kvartett így is nagy erőket vonultat fel. A bőgős Gerald L. Cannon évekig a tavalyi Jazztavasz sztárja, Roy Hargrove együttesének tagja volt, majd a már emlegetett örökfényű Coltrane kvartett dobosa, Elvin Jones mellett dolgozott. A dobos Eric Kamau Gravatt leginkább a Weather Reporttal eltöltött idejének köszönhetően lett híres, de Tyner már 1976 óta foglalkoztatja.
A Müpa ebben a szezonban mindent megmutat, amit a jazz-zongorázás csúcsairól ismerni kell: a tehetséges Bead Mehldau és a lenyűgöző Keith Jarrett után a legendás Tyner következik.
A jazzhez nem csak a Jazztavasz visz közelebb május elsején, hanem a budapesti Jazzhíd is, amelyet a Columbus jazzhajó épít fel az alsó rakparton, a Vigadó tér alatt. Meg se próbálják elképzelni, mert ez a híd valójában egy pódium, előtte néhány paddal, amelyen remélhetőleg megtelepszik a remélhetőleg jó időben arra korzózó közönség. Belépőjegy nincs, ráadásul a Columbus maga is ingyen látogatható ezen az estén: a fiatal, de már világhírű olasz szaxofonos, Rosario Guilani lesz a Trio Midnight (Oláh-Egri-Balázs) vendége. Mornington Lockett pedig, aki ugyancsak szaxofonos, de Nagy-Britanniából, az ifjabb Szakcsi Lakatos Béla trió (ugyancsak Balázs Elemérrel) kíséretében játszik. A délelőtt tizenegytől váltott együttesekkel élőzenét adó Jazzhíd koncepciója tehát a Magyar Jazzművészek Társasága tagjainak felléptetése nemzetközi sztárokkal. Utóbbiak közé sorolható a Bécsben élő brazil gitáros és ütős, Alegre Corréa, aki a Horváth-Dés duóhoz csatlakozik, de jut vendégszólistából a Babos Quartet, a Borbély Műhely és a Kaltenecker Trió mellé is. A szabadtéri programot a Modern Art Orchestra, a fedélzetit jam session zárja.  
Részletes program itt