Megszülettek a hazai forduló eredményei

Zene

A szegedi meghallgatásra 112 fő jelentkezett, amely meghaladta az eddigi legmagasabb - New York-i - versenyzőszámot. A rendkívül erős hazai mezőny mellett megmérették magukat a Bukaresti Operából, Csehországból, Svájcból, Ausztriából érkező énekesek is. Tizenegy hazai jelentkező nevezését a Szegedi Nemzeti Színház segítette.

A brémai eredmények már egy hete ismertek, a szegedi meghallgatáson sikerrel szereplők névsora november 22-től olvasható a fesztivál hivatalos honlapján. A New York-ban továbbjutók névsorát azonban csak a hét végén ismerhetjük meg, mivel további több tucat nevezés érkezett, amely miatt pótmeghallgatást tartanak, és az eredmények csak ezt követően válnak véglegessé. A meghallgatások a jövő héten folytatódnak tovább Rennes-ben (november 22-24.), majd a Gdansk-i Balti Operában (november 27-29.).

Pál Tamás, a szegedi zsűri egyik tagja elmondta: "Ekkora érdeklődést operaverseny Magyarországon még nem váltott ki. Ennek oka szerintem többek között abban rejlik, hogy nincs korhatár, így a 20 éves korosztálytól az 50 felettiig mindenki képviseltethette magát. A valóban integráló verseny további specifikuma, hogy szerepre válogattunk. Philip de Chalendar zsűritársammal együtt kettős szempont vezérelt bennünket: elsősorban a tehetség, másodsorban az adott szerepek.
A meghallgatások kifejezetten kellemes, oldott légkörben, jó hangulatban folytak. Ehhez kiváló helyszín volt a hazai szecesszió egyik fellegvára, az idén augusztusban megnyitott szegedi REÖK (Regionális Összművészeti Központ).

Egy-egy ilyen verseny nekem, sokat tapasztalt szakembernek is igen tanulságos, hiszen egyrészt egy teljesen új, igen tehetséges generáció nőtt fel, akik itt bemutatkozási lehetőséget kaptak, másrészt kevésbé ismert, az ország számos operaházában fellépő, idősebb tehetséggel is találkoztam.

Akik ebben az évben nem neveztek, sokat veszítettek egy kiváló lehetőség elszalasztásával, hiszen a nyertesek nemcsak a jövő novemberi fesztiválon mutatkozhatnak be a nagyközönség előtt, de a Mezzo TV is műsorára tűzi a produkciókat, sőt, az MTV is partner az együttműködésben. Természetesen addig még hátra van a második forduló is.

Úgy gondolom, hogy a versenyt a következő években is folytatni kell, és újabb és újabb operák bemutatásával lehetőséget kell adni az énekeseknek. A magam részéről nagyon várom a folytatást."

A verseny második fordulójára január végén kerül sor Szegeden, ahol a jelentkezők színészi képességeit értékelik a szakemberek. A döntőt a 2008. novemberében szintén Szegeden megrendezésre kerülő fesztiválon tartják, melyet Gálaest zár a legjobb női és férfi alakításért járó fődíjak átadásával.

Az első alkalommal 2008-ban, a Mezzo Televízió közreműködésével megrendezésre kerülő operaverseny és fesztivál során az a tehetséges fiatal nyer, aki a legmagasabb színvonalon képes ötvözni a műfaj komplex szakmai kívánalmait, így az operaéneklést, a színpadi mozgást és nem utolsó sorban a színészetet.
Ahhoz, hogy ezt a zsűri és a közönség is megítélhesse, a versenyzőket operaelőadásokban kell látniuk, ezért a fesztivál kész produkciókat hoz létre négy külföldi és egy magyar operaházzal együttműködésben.

A korhatár nélküli, kétfordulós verseny első körében a szakmai zsűri a hangi adottságok, muzikalitás illetve az énektudás alapján válogatja ki a továbbjutó versenyzőket. Ebben a fordulóban két különböző stílusú, szabadon választott operaáriát kell a jelentkezőknek bemutatniuk. Az áriákat eredeti nyelven, kotta és változtatás nélkül kell előadni.