Minden Erkel Ferencről szól Gyulán

Zene

 Erkel Ferenc

(MTI) - Jövő év november 7-én ünnepeljük a Himnusz zeneszerzője születésének 200. évfordulóját, illetve 165. évfordulóját annak, hogy a zeneszerző megnyerte a Himnusz megzenésítésére kiírt pályázatot.

 
A város az Erkel nemzeti évre készülve pályázatot ír ki a Kárpát-medencében működő középiskolák számára, hogy például az iskolákban Erkel-fal vagy -sarok készítésével emlékezzenek meg a zeneszerzőről, illetve írásban is készítsenek dolgozatokat a zeneszerzőről. Az internet segítéségével lebonyolítandó verseny végeredményéről szakmai zsűri fog dönteni, és értékes nyeremények várnak a győztesekre.
 
A bicentenárium alkalmából a polgármester kezdeményezni kívánja azt is, hogy Erkel Ferenc születésnapja a jövőben legyen a Magyar zenekultúra napja.
 
A városban egyébként szinte minden intézmény, múzeum és iskola készül az évfordulóra. A szerdai sajtótájékoztatót követően például a gyulai középiskolások 200 fős kórusa énekelte el a Himnusz Kölcsey Ferenc által megírt összes versszakát, de a város már benyújtotta azt a pályázatát is, amelynek segítségével felújíthatják Erkel Ferenc szülőházát, és megújíthatják a zeneköltőről szóló kiállítást is.
 
Még most ősszel, az Erkel Ferenc zenei nap alkalmából, különböző szimfonikus zenekarok előadásában bemutatják Erkel operáit, jövő tavasszal pedig ezeknek a műveknek a legnagyobb áriáit is meghallgathatják az érdeklődők Gyulán.
 
A zeneszerző kiváló sakkozó volt, ezért az évforduló alkalmából sakk emlékversenyt is hirdet a város, és abban bíznak, hogy nemzetközi nagymesterek is ellátogatnak majd ebből az alkalomból a fürdővárosba.
 
Az évforduló kapcsán szerepet kap a gasztronómia is, hiszen a bicentenárumra lesz Erkel Ferenc bonbon, a helyi kézműves cukrászda készítésében, de a rendezvénysorozaton különlegességgel rukkol ki az egyik helyi pálinkafőzde és egy borkészítő pincészet is.