Műhelybeszélgetés

Zene

Sir Simon Rattle

Sir Simon Rattle szorul legkevésbé bemutatásra: a Berlini Filharmonikusok vezető karmestere tavaly májusban nagy sikert aratott az Operaházban megrendezett ,,EU-koncerten", melyet a világ számos televíziója közvetített élőben. A Műhelybeszélgetés egyik résztvevője, Kovács Géza (aki ma a Nemzeti Filharmonikusok ügyvezető igazgatója) annak idején a Brit Zenekari Szövetség vendégeként több alkalommal tartott előadást a Birminghami Szimfonikusok vezérkarában, ahol sok mindent megtudott a varázslatos muzsikusról, szervezőről, a zenészek és a közönség nagy kedvencéről.

A Felvilágosodás Kora Ének- és Zenekarának is van magyar vonatkozása. Az állandó zenei vezető, első karmester nélkül dolgozó muzsikusokat Sir Simon Rattle mellett Fischer Iván vezényli a leggyakrabban. Az 1986-ban alakult együttes - ahogy a neve is mutatja - elsősorban a XVII-XVIII. század repertoárjára szakosodott, ám nem ritkán ,,merészkedik" a romantika területére is, a szakma és a közönség örömére.

Schumann oratóriumát, Az éden és a périt manapság kevesen ismerik, holott a Thomas Moore (1779-1852) Lalla Rookh című ,,keleti románcának" egyik történetét feldolgozó, 1843-ban bemutatott oratórium a maga idejében roppant népszerűséget hozott Schumannak. Hogy miért játsszák mégis ma kevesebbszer e sajátosan egyedi ,,dal-oratóriumot"? Erre és hasonló kérdésekre is választ kaphatnak a résztvevők december 5-én Veisz Gábortól, az MR3 Bartók Rádió hangverseny-szerkesztőség vezetőjétől, Katona Márta zenetörténésztől, illetve Goldmann Róbert zenebaráttól. A beszélgetés moderátora Fenyő Gábor, a Művészetek Palotájának szerkesztője.

2007. december 5. 17:30 Művészetek Palotája - I. emeleti előadóterem (Budapest) - Műhelybeszélgetés; téma: A Felvilágosodás Korának Zenekara és Kórusa december 11-i hangversenye