Müpa-koncerten a Snétberger-tehetségközpont első évfolyama

Zene

 
(MTI) A látogatók a nemrég megrendezett nyílt napon betekintést nyerhettek a központ életébe, beülhettek egy-egy órára, például arra, amelyet az ötlet- és névadó Snétberger Ferenc Liszt-díjas gitárművész tartott. "Nagyon jól sikerült a kurzus, nem is tudom, miként dolgozom fel, hogy meg kell válnunk azoktól a gyerekektől, akik összesen 12 hetet töltöttek itt. Jól összebarátkoztunk, a diákok sokat fejlődtek a kurzus alatt és még ma is hihetetlen számomra, hogy ez az egész egyáltalán megvalósulhatott. Mindez túlszárnyalja, amit eredetileg szerettem volna elérni" ?mondta fogalmazott a gitárművész.
    
A Snétberger Zenei Tehetség Központot tavaly indult a felsőörsi volt úttörőtáborban a Berlinben élő Snétberger Ferenc ötlete alapján, aki tehetséges magyar és roma gyerekeket akart oktatni. Az előkészítésen három és fél éven át dolgoztak, az első évfolyam 2011 júniusában kezdte meg a munkát a Balaton-parti településen, a központ megépítését és felszerelését a Norvég Alap 2,5 millió euróval, a magyar állam félmillió euróval támogatta.
    
 
A központ azóta pályázati forrásokból ? Nemzeti Kulturális Alap, Soros Alapítvány ?, valamint bérbeadásból tartja fenn magát ? mondta Szeberin Réka kommunikációs vezető. Mint kifejtette, egy diák 12 hetes taníttatása (hat hét nyáron, három-három ősszel és tavasszal) másfélmillió forintba kerül, a központba az első évfolyamon hatvanan jártak. A legfiatalabb diák 12 éves, az átlagéletkor 17 év. A központban különféle hangszeren zajlik az oktatás.
    
Az első kurzus március 31-én zárul, akkor az évfolyam jótékonysági koncertet ad a Művészetek Palotájában (Müpa). A koncerten Snétberger Ferenc művészeti vezető és tanítványai mellett fellép a gitárművész dobos fia, a központban maga is tanító Toni Snétberger, Lukács Miklós, Rozsnyói Péter, Oláh Kálmán, László Attila, Paolo Vinaccia, ifj. Balázs János, Mohay András, Farkas Rózsa, Peter Weniger, Tzumo Árpád és Lakatos György. Az est bevételét a felsőörsi tehetséggondozó központ kapja.
    
Snétberger Ferenc elmondta, hogy a következő évfolyam válogatása lezárult, februárban tíz helyszínen több mint 150 gyerekeket hallgattak meg és mintegy harmincat választottak ki az új évfolyamba. A többi létszámot a mostani évfolyamból töltik fel. A gitárművész megjegyezte: szeretné a korhatárt lejjebb tolni, és 12-18 éveseket tanítani.
    
A zenész tavaly novemberben már bemutatta a központ néhány tehetségét a Művészetek Palotájában, ahol új formációjával, a Snétberger New Generation-nel lépett fel. Az ebben basszusgitározó Bodóczki Ernő szintén a felsőörsi intézményből került ki.