A Művészetek Palotája Párizsban a külföldi nyitás jegyében

Zene

 Káel Csaba

(MTI) - A budapesti intézmény eddig elsősorban befogadó jelleggel működött, és az volt a fő célja, hogy bekerüljön a világ legjelentősebb művészeti központjai közé. Az elmúlt hat évben sikerült is egy társaságba kerülnie a párizsi Salle Pleyellel, a New York-i Lincoln Centerrel vagy a londoni Royal Festival Hallal. Mostantól szeretnénk együttműködni velük közös produkciók létrehozásában, és megfordítani a viszonyt: magyar produkciókat eljuttatni a világba - hangsúlyozta Káel Csaba igazgató a Párizsi Magyar Intézetben rendezett sajtóbeszélgetésen.

 
A Müpa tevékenységének jelenleg mintegy fele saját produkció, a programok hat százaléka készül koprodukcióban, 29 százalékuk befogadó jellegű, 19 százalék a rezidens programok aránya.
 
Az igazgató szerint a külföldi együttműködések arányának növelésével a jelenleginél is magasabb színvonalú produkciókat lehet kialakítani, mert azoknak a költségvetése is jelentősebb. "Ebben a sportágban három-négy évre terveznek előre, most van a kapcsolatfelvétel időszaka, és a Wagner-napok kapcsán próbálunk komolyan tárgyalni külföldi értékesítésről" - tette hozzá.
 
A Wagner-napok művészeti igazgatója, Fischer Ádám karnagy elmondta: a fesztivál - amelyet az induláskor a Bayreuthi Ünnepi Játékok mintájára képzelt el - "nagyon speciális dolog az életében", mert egy újfajta előadásmódot valósított meg tökéletes akusztikával és minimális rendezéssel.
 
"Nagyon híres helyeken vezényeltem már Wagnert, de itt érzem magam a legjobban, mert intimebb környezetet biztosít" - fogalmazott a Bartók Béla Hangversenyteremről Fischer Ádám. A karnagy szerint számos énekes egyszerűen jobban énekel a teremben, mint máshol. "Hiszek abban, hogy itt Wagnernek egy olyan oldalát tudjuk bemutatni a közönségnek, amelyet még nem ismert" - hangsúlyozta.
 
"Valóban fantasztikus hely" - ezt Juha Uusitalo mondta, aki 2008-ban járt először a Müpá-ban, amikor A walkürben Wotant énekelte. A finn bariton a 2012-es Wagner-napokon is a kalandor természetű istent alakítja, mégpedig a teljes Ring-tetralógiában. A Nibelung gyűrűjének négy része 2012. június 12. és 17. között kerül bemutatásra Hartmut Schörghofer rendezésében, a főbb szerepekben Irene Theorinnal, Christian Franzzal és Matti Salminennel. Június 3-án és 19-én pedig a Tannhäuser lesz hallható, a címszerepet Robert Dean Smith énekli.
 
Fischer Ádám szeptemberben és októberben a párizsi Garnier Operában Mozart Titus kegyelme című művét dirigálja. Az előadás címszerepét Klaus Florian Vogt alakítja, aki a 2013-as budapesti Wagner-napokon A nürnbergi mesterdalnokokban lesz hallható. A német tenor a sajtóbeszélgetésen arról beszélt, hogy még soha nem lépett fel a Müpá-ban, de mivel egyik kedvencét fogja énekelni, nagy várakozással tekint a meghívás elé. Fischer Ádám azt is elárulta, hogy 2013-ban a Parsifal és a Lohengrin ismét hallható lesz a Wagner-napokon.