Győriványi Ráth György, a dalszínház megbízott fő-zeneigazgatója az MTI-nek adott interjújában elmondta, a műsorrendhez nem akartak jelentősen hozzányúlni, de mivel A bolygó hollandi januári premierjét nem találták megfelelően előkészítettnek, így az elmarad, és az előadásokat balettekkel és egyéb repertoárdarabokkal pótolják. "A következő premier Verdi Macbethje, ami rendben van. Ezután Tennessee Williams drámája, A vágy villamosa táncváltozata következne. Néhány napja a zeneszerző, Dés László arról értesített, hogy nem készül el időre. Kérte, halasszuk a következő évadra a bemutatót. Így a következő szezonra tervezett balettfelújítás, A bahcsiszeráji szökőkút még ebben az évadban sorra kerül" - folytatta az évad második felét illető műsorrendváltás magyarázatát a fő-zeneigazgató, aki hozzátette, szereplőváltozásokra azért lesz szükség, mert nem voltak szerződések és próbarendek. Kiderült, ha az eredeti tervhez ragaszkodnának, ütközések lennének, hiszen egy ember egyszerre nem lehet két helyen. Beszámolt arról is, hogy Reneé Fleming májusünnepi fellépése még mindig bizonytalan, tárgyalnak az énekesnővel, de sem a műsorban, sem egyéb "extrákban" nem tudtak még megállapodni. A Művészetek Palotájával közös júniusi Lohengrin-premier azonban szintén "rendben van".
Az Operaházban az utóbbi időszakban több fiatal vendégművész is bemutatkozott. Ezt így indokolta Győriványi: "Meg akartam fiatalítani a Bohémélet szereplőgárdáját. Nagy örömömre a Marcellót éneklő Alik Abdukajumov igazolta, hogy komoly világkarrier előtt áll. Musetta szerepében Anna Gorbacsova is kitűnő teljesítményt nyújtott. A mi erőink is remekeltek: Szegedi Csaba szenzációs Schaunard volt, Cser Krisztián és Bretz Gábor kiváló volt Colline-ként. Rost Andrea lenyűgöző Mimi, Létay Kiss Gabriella pedig egyre érettebb alakításokat nyújt."
A következő évad terve is elkészült, a jelentős vendégek felkérésén még dolgoznak. "Sikerült megnyerni Leo Nuccit két Rigoletto-előadásra, mantuai hercegként tér vissza a Traviata Alfrédjaként megismert Charles Castronovo, az egyik legjobban futó olasz-amerikai tenorista. Az első premierünk a Simon Boccanegra lesz Lukács Gyöngyivel, Alexandru Agachéval és Giacomo Prestiával a főszerepekben. A Gabriele Adorno alakjára kiszemelt tenorral még tárgyalunk. A premiert én vezénylem, a rendező és látványtervező Ivan Stefanutt" - részletezte a 2011/2012-es szezon első bemutatóját Győriványi Ráth György.
Az évad második premierje a Don Giovanni lesz Gianfranco De Bosio rendezésében. "Egy trilógiát tervezünk vele, a Da Ponte-librettóra készült Mozart-operákat. A Don Giovannival kezdünk, mert a jelenlegi előadást, úgy érzem, sem az énekesek, sem a közönség nem nagyon kedveli. De Bosio ötlete, hogy jelenítsük meg Palladio színháza, a vicenzai Teatro Olimpico perspektivikus színpadképét és ugyanebben díszletben játszódjék azután a Figaro házassága és a Cos? fan tutte is."
A következő évadban indul a ház másik nagy vállalkozása, a Ring-ciklus is A Rajna kincsével, amelyet Achim Freyer rendez, de ő tervezi a díszletet és a jelmezeket is. "Valójában egy meglévő Los Angeles-i produkciót vennénk át. Tudom, az egész világ arra törekszik, hogy 2013-ra, Wagner 200. születésnapjára kiállítsa a Ringet. Mi megelőlegezzük az ünnepet és megnyújtjuk 2015-ig, mire elkészülünk a Tetralógiával" - fűzte hozzá Győriványi Ráth György.
Az évadtervezés közben folyik a NEFMI átvilágító bizottságának ellenőrző munkája is, amelynek előreláthatólag február végén lesz eredménye. Mint ismeretes, az intézménynek új ügyvezető igazgatója van Mozsár István személyében, mellette új gazdasági igazgató kezdte meg munkáját Horváth Ádám miniszteri biztos felkérésére. Hajduné Sipos Erika a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumból érkezett.
Horváth Ádám arra a kérdésre, hogy milyen főigazgatói pályázat várható az Operaházban, kifejtette: ez a tárca kompetenciája, ő még ötleteket sem akar adni. "Számomra csak az a fontos, hogy olyan pályázatok szülessenek, amelyek a tiszta gazdálkodást és a lehető legmagasabb művészi színvonal elérését célozzák, illetve követelik meg. Olyan ember ne indulhasson a főigazgatói posztért, aki valamiféle megélhetési helynek képzeli a Magyar Állami Operaházat" - hangsúlyozta a miniszteri biztos az MTI-nek, ám elárulta, hogy valószínűleg maga is pályázni fog. Szerinte egy működőképes struktúrában szükség lesz egy főigazgató-helyettesre is, aki a munkája mellett az operatív feladatok ellátásában is segíti a főigazgatót, így a ház vezetőjének arra is elegendő ideje maradhat, hogy a Magyar Állami Operaházat ismét a nemzetközi figyelem és elismerés középpontjába vezesse. Ha a ház vezetésére megbízást kap - tette hozzá -, az éneklést nem hagyja abba.
Horváth Ádám bízik az Erkel Színház megnyitásában: "Nincs a közönségnek olyan színháza, ahol magas színvonalú magyar nyelvű előadásokat nézhet megfizethető áron, ahová vidékről busszal az ifjúság felutazhat. Emellett a középkorúak és az idősebb generáció számára is szükséges egy olyan dalszínház, amelynek rendszeres látogatása nem okoz anyagi gondot. Mindezen igényeket kielégíti az Erkel Színház" - indokolta véleményét a biztos, aki szerint reális esély van arra, hogy az Erkel még 2011-ben megnyissa kapuit. Horváth Ádám szerint az újranyitásához természetesen szükség van alapvető felújításra, ennek keretében zenekari és egy kórus-próbateremre, valamint megfelelő minőségű és mennyiségű öltözőre, továbbá egy olyan helyiségre is, ahová bármikor beköltözhet egy hangstúdió, amely nemcsak a rádiós és televíziós közvetítéseket tenné lehetővé, hanem operák, balettek, szimfonikus koncertek rögzítésére is alkalmasnak bizonyulna, s a felvételekkel a közoktatást segíthetnék.
Az Erkel Színháznak az Operaházzal közös intendatúrája lenne, ám az Erkelben önálló ügyvezető igazgató és fő-zeneigazgató hozná a döntéseket, az előadásokban pedig rezidens zenekar közreműködne, mivel a jelenlegi operaházi zenekari létszám már nem elég a két ház kiszolgálásához. Az első évadban legfeljebb száz előadást tarthatnak, a második évben azonban ez felmehet 130-ra is, ám még mindig maradna szabad kapacitása a háznak, tehát befogadhatna külsős előadásokat, illetve teret adhat vidéki és határon túli magyar operatársulatok bemutatkozásának is.
Az Operaház új vezetése támogatást kért és kapott a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetőjétől, Réthelyi Miklós minisztertől és Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkártól arra, hogy felvehessék Erkel Ferenc Bánk bán című operájának ősváltozatát. A felvétel munkálatai ezekben a napokban kezdődtek. A CD az operaház gondozásában és kiadásában jelenik meg. A lemezből 1500 a minisztérium segítségével iskolákhoz jut el. Az operaházi kiadványok sora azzal a Diótörő DVD-vel folytatódik, amelyet a Magyar Televízióban HD minőségben láthattak a nézők.