Még nagyobb fordulatra kapcsol a Fonó

Zene

A Fonó Budai Zeneház őszi programjairól tartott keddi budapesti sajtótájékoztatón mutatkozott be a intézmény új népzenei programigazgatója, Tárkány-Kovács Bálint. A Fonó zenekarból és a Tárkány Művek alapítójaként is ismert cimbalomművész irányításával a korábban Utolsó Óra néven ismert szerdánkénti táncház gyökeresen megújul. Az immár haTeha Szerda néven megrendezendő alkalmakon Fitos Dezső és felesége, Kocsi Enikő - veszik át a tánctanfolyam szakmai irányítását, emellett lesz ének- és furulyaoktatás is. Azeptembertől decemberig az észak-mezőségi falvak táncaival és zenéivel ismerkedhetnek meg a látogatók, a záró nagy táncház alkalmával pedig lemezfelvétel készül, amely a Fonó kiadásában, a Szerda sorozatban lát napvilágot. A Fonóban az elmúlt 16 évben minden szerdán volt táncház, ez Európa, de talán világszerte is egyedülálló - fűzte hozzá Horváth László. A Fonó igazgatójától azt is megtudtuk, hogy az Egri borvár támogatásának köszönhetően mindenki, aki elzarándokol a Sztregova utcába, a ház vendége egy fröccsre, hiszen - mint azt őszi kampányuk hirdeti - "Csak egy hosszúlépés a Fonó!"

 

A tizenhetedik évadába lépő zeneház Fonó 17 alcímmel az NKA támogatásával meghirdetett sorozatában viszi tovább az Utolsó Óra sorozat szellemi örökségét, és egyben párhuzamba állítja a műfajt megújító keresett etno-formációkkal. A sorozatban október 5-én tartja a Fonó Zenekar legújabb, Vadbarokk című lemezének bemutató koncertjét. A koncerten és a lemezen közreműködik Andrejszki Judit és régizenei együttese, segítségükkel azt mutatják be, hogyan hatott - a világon egyedülálló módon - a barokk és kora-klasszikus műzene a magyar népzenére.

Ami a Fonó "kedvenc" jazz-zenészeinek projektjeit illeti: Dresch Mihály és Lukács Miklós éppen készülő új duólemezük felvételein dolgozik, Balázs Elemérék pedig Herczku Ágival közös Magyar népdalos című CD-jük bemutatójára készülnek. A Balázs Elemér Group emellett továbbra is havonta egyszer klubesten is várja a jazzrajongókat, melyek újdonsága, hogy az esti koncertek előtt Oláh Krisztián - Oláh Kálmán nagy tehetségnek ígérkező fia - vezetésével a legfiatalabb, még tanulmányait végző jazz-generáció mutatkozik be.

A budai zeneház több, más műfajt képviselő, de a népzenei hatásokat sosem tagadó zenész klubjának is helyet ad. Hobóval és bandájával minden hónap utolsó szombatján lehet velük találkozni. A blues-legenda és csapata november 20-án a Művészetek Palotájában is fellép, ugyanott tartja karácsonyi koncertjét a Fonó által rendezett szuperkoncertek sorában december 28-án a Muzsikás. A jövőre 25 éves Csík zenekar rajongótábora viszont már nem fér be a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterembe, úgyhogy ők a SYMA Csarnokban adnak december 29-én évbúcsúztató estet.

 

A Fonó és az Etnofon Kiadó közös vállalkozása a november 3-20. közötti Héttorony Fesztivál, amelynek egyik ihletője egy régi magyar legenda és Makovecz Imre 20 éve emelt héttornyú sevillai világkiállítási épülete - tudtuk meg Kiss Ferenctől, a kiadó alapítójától. A fesztivál zárókoncertjét az Uránia Nemzeti Filmszínházban rendezik november 20-án, Makovecz Imre születésnapján, melyen a tervek szerint falusi parasztzenészek mellett fellép Herczku Ágnes, Sebestyén Márta, Lajkó Félix, a Fonó Zenekar, a Muzsikás, a Dresch-Lukács duó és a Técsői Banda is.

Lajkó Félix, aki már tavaly Makovecz-turnéval és az arról készült lemezzel hívta fel a figyelmet az építész szellemi örökségére, idén citerás műsorával bizonyíthat: beválogatták ugyanis az október közepén Tesszalonikiben rendezendő világzenei vásár, a WOMEX műsorába. Az ottani koncert felvétele várhatóan lemez formájában jut majd el a magyarajkú közönséghez - árulta el Horváth László, aki utalt arra is, hogy a szintén vajdasági kötődésű Nagy József kinevezésével várhatóan szorosabbra fűződnek a Trafó és a Fonó közötti szálak.

S hogy ki áll az elismerésre méltó kultúrmisszió mögött, hamarosan megtudhatják interjúnkból, melyet a Fonó augusztus 20-án Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett alapító-tulajdonosával, Lukács Józseffel készítettünk.