Néhány különleges momentumra hívta fel figyelmet Lakatos Gergely főmérnök, aki a bokrétaünnep (melyről készült képes beszámolónkat itt tekinthetik meg) után tartott rögtönzött sajtóbejárást. A Kisteremről szólva elmondta, hogy az eredeti, de később befalazott zenekari árok ismét használtba vehető, méghozzá három magassági szinten: lehet használni két méterrel a nézőtér alá süllyesztve, lehet azzal egy szintre hozva és a színpaddal egy magasságba helyezve. A színpadtechnikára a napokban írnak ki közbeszerzési pályázatot 5?600 millió forint értékben. Két hátsó traktust is kibontottak, ezzel két új szárny keletkezett, ahol backstage területet alakítanak ki. A Kisterem falait mindenhol vasbetonnal erősítették meg, ami kiterjedt az álmennyezet és a plafon közötti mintegy 70 centiméteres (!) terekre is.
Mind a Kisteremben, mind a Nagyteremben kevesebb nézőtéri szék lesz (utóbbiban kétszázzal kevesebb), de nagyobb sortávval, az eredeti székek alkatrészeiből készült, új, kényelmesebb ülőalkalmatosságokkal. Mint megjegyezte "némelyik faanyag sokkal jobb állapotban van, mintha ma vásárolnánk őket, ezért sokat visszaépítünk majd". A Kisteremnek 6, míg a Nagyteremnek 4+1 öltözője lesz. A 4 öltözőhöz vizesblokk is tartozik (a felújított Zeneakadémián pedig összesen 57 mosdó működik majd). A volt szólistaszoba társalgóvá alakul. A Nagyterem alatti kazánház megszűnik, helyette klimatizált hangszerraktár létesül és megoldják a nagyobb hangszerek Király utcával egy szintben történő bejuttatását is. A Nagyterem színpadtechnikája is bővül és természetesen az orgona is visszakerül. "A 2013-as megnyitóra egyelőre csak a díszsípokat építjük be, hiszen a betonszerkezetekkel mintegy 140 liternyi víz is érkezett a házba, aminek hagynunk kell időt az elpárolgásra. Addig felelőtlenség lenne az eredeti orgonasípokat is behozni" ? mutatott rá Lakatos Gergely.
A Nagyterem díszítését illetően meglepően kevés aranyozást találtak, "az építőkre inkább a praktikus anyaghasználat volt jellemző" ? mondta a főmérnök. Így lehetséges, hogy a kariatidák aranyszínű festése valójában metálozás és hogy a közönségforgalmi területeket linóleum borította. A színeket illetően a restaurátoroknak sok munkájuk lesz, hiszen a Nagyterem négy sarkában lévő ívzáradékokban 8 rétegnyi festéket találtak, melyekből 6?7 vöröses árnyalatú, vagyis egészen más színvilág uralkodott egykor a jelenleg zöld-arany teremben. Az ajtók ébenfekete színűek voltak, később kapták a barna árnyalatot, de a rekonstrukció után ismét eredeti megjelenéssel láthatjuk majd őket.
Az első emeleti előcsarnokban megszűnik a ruhatár ? ahogy 1907-ben sem volt ott ? és a Kisterem bejáratához közeli kávéautomata is eltűnik, hogy a mögötte lévő Zichy István-freskó eredeti szépségében pompázhasson eredeti helyén, de egy megújult falon. Ezen a szinten jelenleg jól lehet látni azokat a vasbeton szerkezeteket, amelyeknek az alkalmazását csak abban az időben kezdték el, és amelyek Zielinsky Szilárd hídtervező mérnök statikai tervei szerint készültek.
Az első emelet a rektori szint, mely a tanácsteremmel együtt megtartja funkcióját, de mivel a felújítás során 3000 négyzetméterrel bővülnek az oktatást és a hangversenyközönség kényelmét szolgáló részek, ezért itt egy tetőt tudtak emelni, mely alatt büfét helyeznek el. Ebben a nagy belmagasságú, új térben méltó helyen rendezhetik meg a rektori fogadásokat is.
A felsőbb szintekről szólva elhangzott, hogy a III. emeleten megszűnik a XXII/2-es terem, így a XXIII-as visszanyeri eredeti, vívótermi méretét. A 26 tonnás acélhíd beemelésére pedig azért volt szükség, hogy a klimatizálás és annak gépészete ? mely óránként 56 ezer mł levegőt mozgat majd ? ne az oktatási területekből vegyen el értékes részeket. A híd mintegy 40 centiméterrel ível át a Nagyterem fölött, hiszen semmiféle rezgést nem adhat át annak. A hanggátlást új, immár a függőleges síkokra is kiterjedő üvegszerkezetekkel is segítik. A környező házak lakóiról szólva Lakatos Gergely megemlítette, hogy eddig nagy türelemmel viselték a munkával járó zajokat és bízik további rugalmasságukban.
(A rögtönzött sajtóbejáráson nem mindig megfelelő akusztikai körülmények között elhangzott információkat a későbbiekben frissítjük, a bejárást megelőző bokrétaünnepről készült képes beszámolónkat pedig itt tekinthetik meg.)