Nemzetközi muzsikustábor Balassagyarmaton

Zene

(MTI) - A Zene határok nélkül elnevezésű muzsikustábor 1987 óta a Nógrád megyei város    kiemelkedő kulturális értéke. A tábor tanárai a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemről, más felsőoktatási intézményekből, művészeti szakközépiskolákból és zeneiskolákból, valamint Európa több főiskolájáról és neves zenekaraitól érkeznek Balassagyarmatra.
 Szokolay Balázs
 
Az idei muzsikustábort, amely hétfőn este egy nyitókoncerttel vette kezdetét, 15 szakon hirdették meg, a klasszikus hangszerek mellett van cimbalom, gitár, musical, kamarazene, kórus, szimfonikus zenekar és karmesterkurzus is. A 25 oktató között van Szokolay Balázs (zongora), Csetényi Gyula (fuvola), Perényi Eszter és Somogyi Péter (hegedű), Járdányi Gergely (gordon), Madarász Iván (kamarazene) és az izraeli Roni Porat  (karmesterkurzus, szimfonikus zenekar).
 
A táborba tíz országból 130 hallgató érkezett. A résztvevők 11 hangversenyt adnak a városban, a zeneiskolában, a nagytemplomban és a vármegyeházán. Karaszon Dezső orgonaestet, a tábor tanárai, illetve hallgatói hangversenyeket adnak, de szerveznek musical estet és gálakoncertet is. Az egyéni hangszeres előadói versenyt ezúttal is két kategóriában, Weiner Leó műveiből, valamint 1945 után született magyar művekből rendezik. 
A pályakezdő művészek a muzsikustábornak ugyanolyan résztvevői, mint a néhány éve zenét tanuló diákok. Az oktatás személyre szabott, minden hallgató egyéni órákat kap. Az énekkar és a zenekar minden évben új, előre megadott műveken dolgozik, a hallgatók általában otthon előkészített művekkel foglalkoznak. Az iskola biztosít zongorakísérőt, és rendelkezésre áll az intézmény 12 ezer kötetes kottatára is.
 
 
A muzsikustábor célja, hogy új tehetségeket fedezzenek fel, támogassák szakmai előrejutásukat, és lehetőséget teremtsenek arra, hogy a fiatalok a zenei élet nemzetközileg elismert képviselőivel dolgozhassanak együtt.
 
A fesztivál ideje alatt megismertetik a résztvevőkkel a palóc kultúra értékeit is, a táborozók felkeresik a világörökségi Hollókőt, az égerlápot, a városi Palóc Múzeumot, az ipolytarnóci természetvédelmi körzetet, a csesztvei Madách-kúriát, Drégely várát, a szécsényi Rákóczi szobát és a mohorai Tolnay Klári Emlékházat.