A New York-iaknak tetszett a Fesztiválzenekar

Zene

(MTI) - A The Wall Street Journal kritikusa arról írt: a Budapesti Fesztiválzenekar alapítója és karmestere a cigányzene által ihletett XIX. századi klasszikus darabokat vegyített eredeti cigányzenével, amelyet Magyarország vezető roma művészei adtak elő. A koncert első részében, amikor a zenekar együtt játszott a hallás után játszó cigányzenészekkel, szinte izzott a levegő. Az idő kerekét zeneileg visszaforgatták abba az időszakba, amikor Brahms és Liszt a cigányzene hatása alá került.
 
Fischer Iván nemcsak a koncert karmestere, hanem moderátora is volt, bevezette a számokat és egyebek között elmesélte, hogy a több évszázados magyar cigányzene hagyományait ma is ápolja sok együttes, ezek rendszeresen fellépnek budapesti éttermekben.
 

lendvay_jozsef_budapesti_filharmonikusok_carnige_hall_extremely_hungary.jpg
A Fesztiválzenekar a Carnegie Hallban
 
Fischer Iván - aki hat amerikai városban lép fel a cigányzenei koncerttel - a tekintélyes újságnak elmondta, mennyire sokat jelent számára a cigányzene. Egyúttal kifejtette, mélyebb, társadalmi törekvése is van a cigányzene és az azt képviselő művészek népszerűsítésével. "Bár zenész vagyok és a dolog zenei oldalára koncentrálok, mélyen aggódom, hogy a magyar falvakban növekszik a feszültség a magyar népesség és a nagy magyar cigány közösségek között" - mondta. Megjegyezte, hogy "a félelem, a bűnözés és a diszkrimináció nagyon összetett szövetéről" van szó, amely erősödő nacionalizmussal párosul.
 
A karmester szerint a növekvő veszéllyel szemben talán az a legjobb védekezés, ha mindkét csoport elismeri a másik kulturális értékét. "Ezzel a programmal reményeink szerint legalábbis meg tudjunk mutatni, hogy a cigány kultúra mennyire gazdagította nemcsak a magyar, hanem az európai zenét is, és milyen hosszú ideig" - idézte Fischer Ivánt a lap, amely azzal fordult olvasóihoz: "ha Fischer úr és zenészei az önök közelében lépnek fel, menjenek el (a koncertre)".