November 14.: a Zeneakadémia születésnapja

Zene

135 éve Liszt Ferenc, mint a budapesti Zeneakadémia tanára és alapító igazgatója, első zongoraóráját adta ezen a napon pesti lakásán. 13 éve, ugyancsak november 14-én jött létre a Zeneakadémia Baráti Köre.

Mára már ez a szervezet ismertté és elismertté vált a zene iránt érdeklődők és a szélesebb közönség számára is, hiszen számos, időközben világhírnévre szert tett ifjú muzsikus köszönhette pályája elindulását annak a segítségnek, amelyet a Baráti Körtől kapott. "Amit a Baráti Kör a hallgatóink érdekében végez, nélkülözhetetlen" - nyilatkozta egy interjúban dr. Batta András rektor.

Várdai István csellóművész így beszélt a támogatás fontosságáról a moszkvai Csajkovszkij verseny után: 'A verseny alatt közel egy hónapot töltöttünk zongorakísérő barátommal, Fülei Balázzsal Moszkvában. Mindketten kértünk és kaptunk pénzbeli segítséget a Baráti Körtől ehhez. Nekem mindenek előtt a repülőjegy kifizetése okozott gondot, mert a csellónak külön jegyet kell váltani, ami nagyon nagy kiadás egy diáknak. A Baráti Kör ezt kifizette helyettem, így az a pénz, amit a verseny előtti időszakban valóban sok munkával gyűjtöttem össze, elegendőnek bizonyult, nem szenvedtem hiányt semmiben. Nagyon hálás vagyok ezért a Baráti Körnek."

Az ünnepi hangversenyt idén is az alapítás napján tartják, a Régi Zeneakadémián. A jegybevételt és a további adományokat az ifjú tehetségek támogatására fordítják majd. A Baráti Kör minden érdeklődő, segíteni szándékozó zenebarátot szeretettel vár!

2010. november 14. 19:30 - Régi Zeneakadémia

"Kötődések"

Km.: Banda Ádám, Perényi Eszter (hegedű), Perényi Benjámin, Váradi László, Vásáry Tamás (zongora), Perényi Miklós (gordonka), Szabó Dániel (cimbalom)

Liszt: XI. magyar rapszódia
Táncdallamok Vajdaszentiványból, a Felső-Maros mentéről
Beethoven: Esz-dúr trió, op. 1
Bartók: Hegedűduók
Schumann: fisz-dúr románc
Saint-Saëns: Bevezetés és Rondo Capriccioso