A gálán Mozart, Verdi, Puccini, Bizet, Massenet, Offenbach és Giordano operáiból adtak elő részleteket a versenyzők. Az énekeseket egymás után látva-hallva kiderült, hogy egy-két kivételtől eltekintve rendkívül felkészült jelentkezőket válogatott a döntőbe a zsűri. Balczó Péter, Iulia Merca vagy Chad Armstrong produkciója alig-alig tűnt halványabbnak a két győztesénél. Ha pedig Rácz Rita nem kényszerült volna visszalépni, talán két magyar győztesnek örülhettünk volna. A gála különlegessége volt, hogy Peskó Zoltán először dirigálta főzeneigazgatói minőségében a Pannon Filharmonikusokat.
A 2009-es versenyen fölényesen diadalmaskodó (immár szakálltalan) Nyári Zoltán a gála után elmondta, bár még alig tudja elhinni, hogy ő nyert, nagyon örül, mert a győzelem az énekesi pályán eltöltött másfél évtized munkáját igazolta vissza. A két produkció férfi főszerepét (David Alagna: Egy halálraítélt utolsó napja; Tobias Picker: Emmeline) maga mögött tudó tenor hozzátette, annak különösen örül, hogy az év hátralévő részében már csak két darabra kell koncentrálnia: legközelebb november 28-án a Napfogyatkozásban lesz egy kisebb szerepe, december 27-én pedig a Vígszínházban Taminóként mutatkozik be a Varázsfuvola Marton László által rendezett produkciójában, Fischer Ádám vezényletével. Nyári Zoltán és Kristin Sampson együtt 2010-ben a Miskolci Nemzetközi Operafesztiválon lesznek újra láthatók - egyelőre azonban titok, a győzteseknek járó felkérés mely szerepekre szól.
Havas Ágnes, az Operaverseny és Fesztivál igazgatója az idei év tapasztalataival kapcsolatban elmondta, hogy összességében mindenki pozitívnak ítélte a mérleget. A 2008-as első kiadáshoz képest sokkal gördőlékenyebben ment minden, mert sokkal intenzívebben közreműködtek a partnerekkel, és mert az elmúlt év tapasztalatai alapján jobban fel tudták osztani, hogyan dolgozzanak együtt. Havas Ágnes hozzátette, a zsűri is könnyebben vette az akadályokat, bár ami a döntést illeti, nem volt könnyebb helyzetben, mint tavaly.
A döntéshozás folyamatáról Paul-Emile Geslin, a zsűri legfiatalabb tagja (egyben a MEZZO Televízió partnerkapcsolati igazgatója, eredetileg a Sorbonne-on végzett zenetudós) a következőket nyilatkozta: 'Nem voltunk egyszerű helyzetben, mert rendkívül magas volt a színvonal. Hogy őszinte legyek, a legjobb női előadó kiválasztása volt nehezebb, mert egészen az utolsó pillanatig két hölgy között ingadoztunk. Az döntött, hogy a próbák során és a színpadon ki mutatkozott tapasztaltabbnak. Végül is ezért ítéltük Emmeline-t, vagyis Kristin Sampsont győztesnek. Ami a legjobb férfi előadót illeti, könnyebb dolgunk volt, mert Nyári Zoltán két teljesen különböző, de egyaránt nagy kihívást jelentő kortárs opera főszerepében helytállt, és nem is akárhogy. Nem volt kétséges, hogy ő érdemli a díjat."
Kérdésünkre, hogy a gálát keretező Erkel-operarészletekből (Hunyadi László - nyitány ill. palotás) lehet-e arra következtetni, hogy a 2010-es Erkel-év alkalmából a nyilvánvaló nyelvi nehézségek ellenére lesz-e magyar mű a versenyprodukciók között, Havas Ágnes nemleges választ adott. Mint elárulta, az eddigiekhez hasonló forgatókönyvet követő 2010-es évi program már készen van, de annak részleteit csak a jövő februárban esedékes nyitó sajtótájékoztatón osztják meg a nagyérdeművel.
Addig is: a gálaest, és az összes versenyprodukció visszanézhető a Duna TV weboldalán.