Októberben jelennek meg Christoph Schlingensief emlékiratai

Zene


christophschlingensief.jpg
Christoph Schlingensief

(MTI) A tervek szerint szeptember 10-én kellett volna a Tudom, én voltam című kötetnek megjelennie, de a nyomda költözése miatt csak október 8-án jön ki 150 ezer példányban a Burkina Fasó-i Operafalu alapítójának naplója. Az új dátum egyéves évfordulója annak, hogy az Operafaluban megkezdte működését a művészeti iskola.
 

A könyv beszámol Christoph Schlingensief oberhauseni gyermekkoráról, szól a filmes projektekről, a berlini és a bécsi művészeti életről és nem utolsó sorban bayreuthi tapasztalatairól, ahol Parsifal-rendezése ? még Wolfgang Wagner igazgatása idején ? nagy feltűnést keltett.
 
A Berlini Állami Operaház 2010-es nyitóelőadását már nem vállalhatta, ahogy budapesti munkáját, Nono Türelmetlenség című operájának színrevitelét sem, mert a tüdőrák ? amelynek stációit is rögzítette filmen és a naplóban ? augusztusban elvitte.
 
A nyugat-afrikai Burkina Faso fővárosa, Ouagadougou mellett lévő Operafaluban a művész elképzelése szerint iskola, kórház, színház és a művészek számára szállás működne.
 
A projektből egyelőre a művészeti iskola valósult meg: a 2011 októberében megnyílt intézményben az olvasáson és íráson kívül hangszeres zenét, éneklést, képzőművészetet és filmezést is tanulhat 50-50 afrikai fiú és lány -?a cél az, hogy elsajátítsák a művészi függetlenség kifejezését.
 
Ezzel még csak az építkezés első része fejeződött be, de az iskola már jól mutatja, hogy a tervezett négy nagyobb és több kis objektumból álló telep, a művész víziója miként ölt testet. Betegszoba, műhelyek és raktárak, lakóházak, panziók, étkezde, irodák, kávézó, próbatermek és egy csiga alaprajzú fesztiválpalota létesül a következő két ütemben.
 
Az Operndorf, azaz az Operafalu alapkövét még Christoph Schlingensief életében, 2010 februárjában tették le.