Operaverseny új néven, régi szerkezetben

Zene

(MTI) - Idén is öt operaház csatlakozott az operaversenyhez. Veterán, tehát a 2008-as indulástól részt vesz a kezdeményezésben a New York-i Dicapo Opera Theatre. A debreceni Csokonai Színház tavaly debütált, a bergeni Den Nye Opera pedig, amely 2009-ben még csak az előválogatók egyik helyszíne volt, idén egy ősbemutatóval vesz részt a versenyben. Friss "klubtag" a plzeni Josef Kajetán Tyl Theatre és a Krakkói Opera - hangzott el az operaverseny csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

   
Az újdonságok között említette Havas Ágnes, az operaverseny egyik alapítója, az Armel produkciós iroda vezetője, hogy az első fordulóba, vagyis az első válogatóba is került új helyszín, a moszkvai Galina Visnyevszkaja Operaközpont. A névadó énekes sztár az itt dolgozó zsűri vezetője is egyben.
   
Vidnyánszky Attila, a debreceni Csokonai Színház igazgatója ehhez hozzátette, hogy a nagy hagyományú orosz operajátszás több műhelyével is tárgyalnak arról, hogy a jövőben melyikük kapcsolódik be az operaversenybe.
   
A második forduló és a döntő helyszíne változatlanul Szeged lesz, az első eseményt május 14. és 16. között, a másodikat november 3. és 17. között rendezik. Mint Szeged alpolgármestere, Solymos László elmondta, tavaly 6 ezer szegedi volt kíváncsi az előadásokra.
   
A norvég Den Nye Opera ősbemutatóját, Knut Vaage Veslefrikk című új művét Alföldi Róbert rendezi. Az alkotás a norvég folklór hagyományokból táplálkozik ugyan, és célközönsége elsősorban a fiatalság, de felnőttként kezeli őket - vélte a rendező.
   
A plzeni Josef Kajetán Tyl Theatre Marco Tutino A szolga című darabját tűzi a verseny keretében műsorra, ez az opera Szegeden magyarországi bemutatóként hangzik majd el. Tutino népszerű szerző Csehországban, Vita című operáját az előző versenyen az ostravai Morva-Sziléziai Nemzeti Színház adta elő.
   
A Krakkói Opera, amelynek csak 2008 óta van saját játszóhelye, egy "klasszikussal" vesz részt a versenyben, Verdi Traviatáját Szász János viszi színre. Szásznak ez lesz az első operarendezése, bár - mint fogalmazott - a zenében él, még kamasz sem volt, amikor édesapja, Szász Péter egy Melogyija lemezen hazahozta a Traviatát, amit nagy szenvedéllyel "vezényelt". A feladat megtisztelő, ám félelmetes - fűzte hozzá.
   
A New York-i Dicapo Operában Vidnyánszky Attila rendezi a szinte házi szerzőnek mondható Thomas Pasatieri Sirály című operáját, amely Csehov színművén alapul.
   
Debrecenben pedig egy hiánypótló magyarországi premierre kerül sor: Prokofjev A tüzes angyal című zenedrámáját tűzik műsorra a verseny keretében. A darabot a neves mester, Silviu Purcarete viszi színre, aki először rendez operát Magyarországon.