Orbán György új műve a Budapesti Mahler Ünnepen

Zene

Gustav Mahler 

(MTI) Mahler az utóbbi fél évszázadban fokozatosan olyan népszerű zeneszerzővé vált, mint Mozart vagy Beethoven. Fischer Ivánt, a BFZ zeneigazgatóját a közelmúltban felkérték egy amszterdami előadásra, ebben is kifejtette, a keddi sajtótájékoztatón pedig felidézte, vajon miért olyan kitüntetett darabjai a koncertrepertoárnak Mahler művei. Úgy vélte, Mahler őszintesége a titok nyitja, alkotásaiban visszatükröződik a személyisége az ellentmondásos vonásokkal együtt, a hallgató a zenén keresztül ráismerhet saját gyarló tulajdonságaira. 
 

A zeneigazgató emlékeztetett arra, hogy a Mahler Ünnepen mindig műsorra tűznek egy szimfóniát a zeneszerzőtől, idén az I. Titán alcíműt hallhatja három alkalommal ? két estén és egy délutánon ? a közönség. Ezt a darabot, csakúgy mint általában a Mahler-műveket a zeneszerző által készített legutolsó verzióban játssza a Budapesti Fesztiválzenekar. "Nincs értelme másként" ? jegyezte meg. 
 
A szimfónia előtt hangzik el pénteken Orbán György IV. szerenádja, amely teljes nagyzenekari Mahler-apparátusra készült. Enescu Preludiuma után Hugo Wolf Dalok című ciklusát Wolfgang Holzmair osztrák bariton szólaltatja meg. Dalok hangzanak el a Fesztivál Színházban is szeptember 13-án, az ünnep utolsó estjén, amikor Marcus Werba az Egy vándorlegény dalai című ciklust és a Rückert-versekre írt négy dalt énekli ? részletezte Körner Tamás, a BFZ igazgatója az eseményt beharangozó tájékoztatón. Hozzátette: ez a hangverseny is kínál érdekességet, a IV. szimfónia négykezes változatát, amelyet Csalog Gábor és Kemenes András játszik el. A párizsi Mahler-archívum idén is a Művészetek Palotája számára összeállított anyagot hoz, a kiállítás címe: Mahler, a Wagner-karmester, és a zeneszerzőt mint az egyik legjelentősebb Wagner-előadót mutatja be. 
 
Káel Csaba, a Művészetek Palotája vezérigazgatója kiemelte: fontos együttműködés a Mahler Ünnep, valamint a februári zenei maratonok a BFZ-vel, és a jövőben további közös programokat is terveznek.