Orgonakaraoke a Művészetek Palotájában

Zene

 

(MTI) - Egy fiatalember kereste meg 2007-ben a Művészetek Palotáját azzal a kéréssel, hogy szeretné rögzíteni a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem orgonájának minden hangját és hangkombinációját - idézte föl az előzményeket Csonka András vezérigazgató-helyettes.

 
Huszti Csaba és csapata a nyári szünet végén beköltözött a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterembe és éjszakánként felvételeket készített édesapja, Huszti Gábor cégének szakembereivel. Akusztikai méréseket és teljes zajszűrést végeztek, még a takarítószolgálatnak is tilos volt mozognia. Az elkészült gyűjteménybe összesen 19 508 hangminta került az egyes sípok hangjaival és akusztikai lecsengési mintáival. Ezek kombinációiból 7380 hangmintát "gyömöszöltek bele" a hétfőn este átadott szimulátorba, amelyet Fassang László, a hangversenyterem 92 regiszteres orgonájának szakértője, orgonaművész szólaltatott meg és mutatott be.
 
Aki odaül játszani, a szimulátoron csak 12 regiszterkapcsolót használhat, ezekkel azonban - mivel a benti nagy hangszer mintáit tárolja - igen dús hangzás hozható létre. A baloldali 6 kapcsolóval az alaphangok szólaltathatók meg, a jobboldaliakkal pedig a barokk, romantikus és egyéb stílusok reprodukálhatók.
 
Az orgonaszimulátor formáját, amely a teremben lévő hangszert, illetve annak mobil játszóasztalát imitálja, a Művészetek Palotája tervezői, Zoboki Gábor és irodája alkotta meg. Huszti Gábor a fejlesztő Inspired Acoustic nevében elmondta, hogy a hanggyűjteményt cd-n már megvásárolták Japánban és Amerikában, egy épülő kanadai templom is ezt a hangkészletet fogja játszani.
 
A kottaállvány helyén egy érintőképernyő található, mögötte egy "masszív" számítógép, amelynek menüjéből előhívható az orgona, az orgonajáték története. Animáció mutatja a hangversenyterem instrumentumának működését, hogyan kapcsol be a motor, miként jut a levegő a sípokhoz, hogyan mozognak pedálok és kapcsolók. Olvasható a soron következő koncertek műsora is. A billentyűzeten bárki játszhat, a kezeléshez nincs szükség speciális ismeretekre.
 
A fejlesztők más magyarországi orgonák hangkészletének rögzítését is tervezik, elsőként a pusztaszabolcsi templomot említette Huszti Gábor.