Bartók különböző korszakai, változatos életszakaszai elvenednek meg március 25-én amikor a quartettek sorából az elsőt, a másodikat és a negyediket játssza a Bartók Vonósnégyes. A Bartók Emlékház intim hangulatában hazatalálnak az egykori érzések és gondolatok. Újra életre kelnek az egykori szerelmek és nagy zeneszerző-példaképek szellemei.
Az első vonósnégyes keletkezésekor 1908-at írnak, Bartók javában gyűjti a népdalokat. Rájön, hogy amit Ő annak gondolt, az csak népies műdal, nem a paraszti népzene valódi természeti tüneménye. Átesett első súlyos depresszióján, és kutyaharapást szőrével - Geier Stefi iránti viszonzatlan szerelmét a Ziegler Mártával kötött házassággal gyógyítgatja.
A második vonósnégyes írásakor, 1915-17 között már érettebb stílusjegyekkel rendelkezik. Ebben az időben éli át élete legmélyebb válságperiódusát, ami szerencsére kis idő elteltével ösztönzőleg hat zeneszerzői munkájára. Gombossy Klárával szerelmi krízisbe bonyolódik, Schönberg és Stravinsky mély hatást gyakorolnak muzsikájára.
Amikor a negyedik vonósnégyest írja 1928-ban, már világhírű szólista és zeneszerző. Európaszerte és az Egyesült Államokban is sikeres hangversenyek állnak mögötte. Durigó Ilonával és Geier Stefivel dolgozik együtt, szlovák és román népdalokat gyűjt és a kultúrális kormányzat is elismeri. Fő inspirátora Alban Berg.
Annak idején mindhárom darabot a Waldbauer Vonósnégyes mutatta be egy-két évvel a művek megírása után, és mindhárom alkalommal márciusi dátummal. Most a Bartók Vonósnégyes előadásában hallhatja viszont a közönség a zeneszerzőgéniusz életének darabjait, a szenvedélyt, az érzéseket, benyomásokat.