Párizs Eszterházán

Zene

Három nap - két-két szimfónia. Elhangzik például a 82-es, amelyet Joseph Haydn a párizsi Loge Olympique számára 1786-ban írt, s a ,,Medve" melléknevet a XVIII-XIX. század fordulóján Párizsban nyerte, nyilván a zárótétel indításánál hallható basszusbrummogások nyomán.
 
Az Esterházy kastély

Műsoron lesz a 83-as, A tyúk névre keresztelt g-moll szimfónia is, mely 1785-ben keletkezett, melléknevét ugyancsak a párizsiaktól kapta a századforduló táján: feltehetően az első tétel egyik ,,kotkodácsoló" témája idézte a franciák emlékezetébe a tyúkot. Ez a szimfónia egyébként egyike volt ama kettőnek, amelyet a zeneszerző ,,előre gyártott" és utólag szánt a párizsi bemutatóra.

A 85-ös, B-dúr, La Reine - A királynő keletkezési éve 1785 vagy 1786. Melléknevét ez is utólag kapta a második tételben felhasznált témáról, amely Marie Antoinette kedvenc dalából (,,La gentille et belle Lisetté") származott.

Az 1786-ban keletkezett 86-os D-dúr szimfónia lassú bevezetése elmélyült, szemlélődő hangulatban indul. A rekövetkező gyors rész az életöröm kifejezése, apró, szellemesen kihegyezett élcekkel, a hangnemek között való kacér játékkal. A Capricciónak nevezett második tétel (Largo) költői mondanivalóját bensőséges kamarazenei hang és finom hangszerelés tolmácsolja. Figyelemreméltó hangszerelést alkalmaz Haydn a Menüett triójában is: a hegedűvel előbb fagott társul, majd fokozatosan világosodnak ki a fúvóshangszer-színek: oboa és fuvola következik. A zárótétel (Allegro con spirito) úgyszólván egyetlen témából épül fel. A maradék kettő, a 84-es Esz-dúr, s a 87-es A-dúr szimfónia is hasonlón izgalmas, amelyet egy koncerten hallhat a közönség.

A Fertődre most visszatérő Orfeo Zenekart 1991-ben Vashegyi György alapította Budapesten, amely nevét Monteverdi L'Orfeo-jának első teljes magyarországi előadása után vette fel. Az együttes hivatásos zenészekből áll, akik más hazai és külföldi zenekarokban is fontos szerepet töltenek be zenekari tagként vagy hangszeres szólistaként. Az Orfeo a legkiválóbb autentikus megszólaltatója a régi zenei kompozícióknak hazánkban. A zenekar az Esterházy-kastélyban egyébként ezúttal is azzal a hangszeres létszámmal muzsikál, amellyel anno Haydn koncertezett Eszterházán évtizedeken át.