Plácido Domingo jövőre elhagyja a washingtoni operaházat

Zene


placidodomingo20100929.jpg
Plácido Domingo

(MTI) - Bejelentése váratlan volt, noha az operaház igazgatótanácsában többen bírálták Domingót amiatt, hogy az általa vezetett fővárosi dalszínház az elmúlt évek alatt 11 millió dolláros adósságot halmozott fel.
    

"Az elmúlt 14 szezonban nagy örömömre szolgált irányítani az operaházat. Hosszú és gyümölcsöző együttműködés volt. Mégis a 15. évad lesz számomra az utolsó" - írta hétfői közleményében a 69 éves énekes.
    
Plácido Domingo 1996-ban lett az intézmény művészeti vezetője, majd 2003-tól főigazgatója. Szerződése 2011. június 30-ig köti az operaházhoz.
    
Az operának szóló levelében a művész úgy fogalmazott, nemzetközileg elismert intézményt hagy hátra, ugyanakkor megfontolandónak tartja, hogy a sikerei ellenére is a létéért küzdő dalszínház egyesítse erőit a híres Kennedy Központtal. 
    
Az opera elnöke, Kenneth Feinberg reményét fejezte ki, hogy a tenor művészként a jövőben is része lesz az intézmény életének. Szerződése szerint Domingo a jövő év elején az Iphigénia Tauriszban című darabban énekel, illetve a Pillangókisasszony és a Don Pasquale című alkotásokat vezényli.
    
A spanyol művész az Egyesült Államok nyugati partvidékén is tevékenykedik, a Los Angeles-i Operaház igazgatójaként a közelmúltban újította meg szerződését, amely 2013-ig szól.
    
A világhírű tenort januárban rosszindulatú elváltozással operálták.
    
Domingo washingtoni szerződésújításával kapcsolatban egyébként korábban többen egyet nem értésüket fejezték ki, a világhírű tenor éves fizetése ugyanis a veszteségek ellenére is évi 600 ezer dollár maradt. Az operaház mérlegfőösszege három évi gazdálkodás alatt 16 százalékot, vagyis több, mint 7 millió dollárt esett.
    
Az ugyancsak Domingo igazgatta Los Angeles-i Operaháznak tavaly 14 millió dollár sürgősségi hitelt kellett felvennie. A világhírű tenor a kettős pénzügyi kudarcot a recesszió hatásával magyarázta.
    
A Washingtoni Nemzeti Operaház március óta tanulmányozza a Kennedy Központtal való egyesülés lehetőségét. Ez hasonló lehet ahhoz az összeolvadáshoz, mint amilyen a központ és a Nemzeti Szimfonikus Zenekar között jött létre. Ebben a struktúrában a Kennedy kezeli a zenekar pénzügyeit és hagyja jóvá annak művészeti terveit.